جارستان: استاندار گیلان اندیشه جوانان و باور به این نسل را ثروت اصلی کشور خواند و با تصریح اینکه با امیدافزایی نسل جوان به آینده، بر دشواری ها غلبه می کنیم، گفت: لازم است زمینه برای طرح ایده از سوی جوانان و بسترسازی برای  تحقق آن، از سوی دستگاه های متولی فراهم شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در سومین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان استان اظهار داشت: جوان‌گرایی و توجه به جوانان یکی از اصلی‌ترین رویکردها در جمهوری اسلامی ایران است و شواهد آشکار تاریخی نیز نشان می‌دهد اعتماد به نسل جوان، هم در دوران پرافتخار دفاع مقدس و هم دوره‌های پس از آن؛ با نتایج مثبتی همراه بوده است.

وی تصریح کرد: معتقدم باید جریان تحول، توسعه و رشد با استفاده از جوانان شناسایی شود و از اندیشه جدید و فکر خلاق نسل جوان برای اعتلای کشور بهره گرفت.

استاندار گیلان بر لزوم فراهم شدن زمینه برای طرح ایده از سوی جوانان و بسترسازی برای  تحقق آن تاکید کرد و افزود: لازم است در گام های بعدی، این تلاش ها به یک جوشش موثر در جامعه بیانجامد.

وی مشارکت جوانان در عرصه‌های مختلف را مقوّم توسعه خواند و گفت: اگر این مشارکت ها در قالب سازمان های مردم نهاد جوانان بروز و ظهور یابد؛ هم دارای یک جایگاه حقوقی در سطح ملی خواهد بود و هم به مجموعه کلان دولت در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها کمک می کند.

نماینده عالی دولت در استان به اعتقاد عملی دولت تدبیر و امید به جوانان اشاره و بیان داشت: این یک بحث شعاری نیست چراکه هم زمینه نقش‌آفرینی آنان در جایگاه‌ها و موقعیت‌های مهم مدیریتی در سطح استانی و ملی فراهم شده و هم با افزایش سرعت پاسخ‌دهی به استعلامات صدور مجوز سمن های جوانان، میزان مشارکت اجتماعی نسل جوان رشد یافته است.

وی اظهار داشت: بر این باور هستیم که دانش و اندیشه جوانان و باور به این نسل؛ ثروت اصلی کشور است و همین رویکرد، موجب شد تا در دوران کرونا ، جوانان ما دستاوردهای ارزشمندی داشته باشند.

دکتر زارع ادامه داد: با افزایش همبستگی ملی، بازسازی و تقویت اعتماد عمومی و امیدافزایی نسل جوان به آینده، بر دشواری ها و مشکلات غلبه می کنیم. 

وی با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات کارشناسی و تخصصی در جهت رفع موانع موجود در حوزه جوانان خاطرنشان کرد: در راستای حل مشکلات جوانان به ویژه ازدواج، لازم است نتایج پژوهش‌های این حوزه عملیاتی شود .

استاندار گیلان آموزش مهارت های زندگی در مرحله پیش، حین و بعد از ازدواج را امری مهم خواند که باید مورد توجه قرار گیرد و علاوه بر برگزاری دوره های مرتبط ، نسبت به تولید محتوا در فضای مجازی نیز اقدام شود.

نماینده عالی دولت در استان به تدوین سند صیانت از جمعیت با ۱۶ راهبرد در راستای صیانت و ارتقای شاخص های جمعیت پویا اشاره کرد و با ابراز خرسندی از پیشگامی گیلان در اجرای این طرح، از مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا در اجرای هرچه بهتر، همکاری لازم را ارئه دهند.

دکتر زارع نقش مشاوره در پیشگیری از طلاق بعنوان یک آسیب اجتماعی را بسیار با اهمیت خواند و گفت: بهزیستی با مشارکت شرکای اجتماعی دولتی و غیردولتی خود، آموزش های مرتبط با این بخش را افزایش دهد.

وی به رئیسان دانشگاه های استان نیز تأکید کرد که پیشنهادات کاربردی و نیز نتایج تحقیقات و پژوهش های خود در حوزه پیشگیری از طلاق را به دستگاه های اجرایی مرتبط ارائه دهند.

استاندار گیلان همچنین به موضوع ثبت طلاق دیگر استان ها در شهرستان های مرزی گیلان و به دنبال آن افزایش آمار طلاق استان اشاره کرد و با تاکید بر اینکه آمار باید واقع بینانه باشد ، افزود: این مسئله خود یک آسیب محسوب می شود و لازم است در خصوص آن تصمیم گیری های لازم انجام شود.

دکتر زارع اشتغال جوانان و تلاش برای افزایش فرصت های شغلی در گیلان را امری مهم خواند و به دستگاه های اجرایی استان تاکید کرد تا در جهت تحقق اهداف، تلاشی مضاعف داشته باشند.

در این جلسه دانشگاه علوم پزشکی و همچنین بهزیستی استان گزارشی در خصوص اجرای آموزش های مرتبط با مهارت های زندگی پیش ، حین و بعد از ازدواج و نیز راهکارهای لازم به منظور رفع موانع موجود گزارشی ارائه کردند.

ارائه گزارش از سوی مدیرکل ثبت احوال استان در خصوص آمارهای مرتبط با ازدواج و طلاق جوانان و همچنین میزان کودک همسری و ارائه آخرین سیاستگذاری ها در خصوص ازدواج توسط شورای راهبردی جمعیت استان ، گزارش نماینده مرکز مشاوره ازدواج استان در خصوص عملکرد و میزان اثرگذاری مراکز مشاوره دولتی و غیردولتی در تحکیم بنیان خانواده و کاهش طلاق در استان‌ها و نیز ارائه گزارش فعالیت سازمان صمت و فنی و حرفه ای استان در خصوص اقدامات صورت گرفته در جهت کارآفرینی و اشتغال جوانان از دیگر بخش های این جلسه بود.