جارستان به نقل از ایرنا؛ معاون صید و بنادر ماهی‌گیری اداره‌کل شیلات گیلان اظهار داشت : از آغاز فصل صید تاکنون ۲۴۷ تن انواع ماهی توسط ۴۹ شرکت تعاونی پره در آبهای ساحلی گیلان صید شده است.

اکبر ایلدرم روز شنبه در این باره اظهار داشت : این میزان صید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش دارد.  
وی افزود : ارزش فروش ناخالص این مقدار صید ۱۹۹ میلیارد ریال است و متوسط میانگین سرانه هر شرکت پره صیادی از این میزان صید پنج تن می باشد.  
وی ترکیب گونه های صید شده را شامل  ۱۹۴ تن ماهی کفال، ۳۸ تن ماهی سفید و ۱۵ تن کپور و سایر انواع ماهیان اعلام و تصریح کرد : بر این اساس ۷۹ درصد صید انجام شده کفال ماهیان، ۱۵ درصد ماهی سفید و شش درصد سایر گونه های ماهی می باشد.
گیلان از کانون های صیادی در شمال کشور است و چهار هزار صیاد در قالب ۵۱ شرکت تعاونی پره از بیستم مهر تا بیستم فروردین ماه سال بعد در ۳۰۰ کیلومتر آب های ساحلی گیلان از آستارا تا چابکسر به صید ماهی می پردازند.
روش صید پره، شیوه ای است که در آن تور آماده به کمک یک کرجی بصورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا عمق ۱۴ متری عمق دریا پهن می شود.
تور مورد استفاده از ۱۱ تکه پره با اندازه های مختلف به هم دوخته شده، تشکیل گردیده و عمل کشش تور در گذشته توسط نیروی انسانی و در حال حاضر با استفاده از نیروی تراکتور انجام می شود.  
به گفته کارشناسان بیش از ۹۵درصد ماهیانی که هم اکنون در سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می شود، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات است.