جارستان-کمیته مسابقات لیگ قهرمانان که در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دارد، روز ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) تشکیل جلسه می‌دهد و تعداد سهمیه کشورها در این دوره از بازی‌ها را مشخص خواهد کرد.

 حضور نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا فصل آینده با یک معمای بزرگ مواجه شده است. ۴ نماینده فوتبال کشورمان باید در این مسابقات حضور داشته باشند؛ استقلال خوزستان به‌عنوان قهرمان لیگ برتر، ذوب‌آهن اصفهان قهرمان جام حذفی، پرسپولیس نایب‌قهرمان و استقلال تیم سوم لیگ برتر، ۴ نماینده ایران هستند اما سهمیه دقیق کشورمان در لیگ قهرمانان این فصل هنوز مشخص نشده است.

کمیته مسابقات لیگ قهرمانان که در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دارد، روز ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) تشکیل جلسه می‌دهد و تعیین تعداد سهمیه کشورها را در دستور کار خود دارد. آنها براساس یک فرمول نسبتاً پیچیده اقدام به انتخاب سهمیه برای کشورها می‌کنند. در آن تاریخ، تعداد سهمیه‌های مستقیم و پلی‌آف ایران در لیگ قهرمانان به‌صورت دقیق مشخص خواهد شد.

تا فصل قبل، ایران صاحب ۳ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف بود اما جلسه پیش‌ِروی کمیته مسابقات، تکلیف تیم‌های ایران در دو دوره جدید یعنی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را مشخص می‌کند. طریقه محاسبه سهمیه نیز به عملکرد باشگاه‌ها و تیم‌های ملی در ۴ سال گذشته برمی‌گردد.

عملکرد باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان ۷۰ درصد و تیم ملی فوتبال ایران ۳۰ درصد بر انتخاب تعداد سهمیه در لیگ قهرمانان تأثیرگذار است. البته باشگاه‌های ایران که با کمترین برنامه‌ریزی و امکانات ممکن راهی لیگ قهرمانان سال‌های گذشته شدند، عملکرد منفی داشتند و اکثرشان در گروه خود حذف شدند که ما در این بخش، نمره پایینی کسب می‌کنیم اما بخش دیگر، یعنی نتایج تیم ملی فوتبال ایران عالی بوده از این رو، می‌تواند شانس ما را برای کسب سهمیه بالا ببرد گرچه نتایج تیم ملی کشورها از نظر کمیته بازی‌ها تنها ۳۰ درصد ملاک برای تعیین سهمیه‌ها است.

با توجه به شرایطی که وجود دارد، به‌احتمال بسیار زیاد سهمیه ایران از سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف، به دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه پلی‌آف کاهش پیدا می‌کند که در این صورت، استقلال خوزستان و ذوب‌آهن به‌عنوان قهرمانان ایران راهی مرحله گروهی می‌شوند اما پرسپولیس و استقلال باید به پلی‌آف بروند.

از آنجا که العین امارات در این فصل راهی فینال لیگ قهرمانان شده و در فصل قبل، الاهلی این کشور به فینال رقابت‌ها رسیده بود، پس شانس امارات و همچنین عربستان که نمایندگانش در ۴ سال گذشته عملکرد خوبی داشته‌اند برای حفظ سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف بالاست ولی ایران، شرایط جدیدی را تجربه می‌کند و شانس زیادی برای حفظ سهمیه ندارد.

از سوی دیگر، فوتبال کویت از سوی فیفا تعلیق شده و اگر تعلیق این کشور تا ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر)‌ که جلسه کمیته مسابقات لیگ قهرمانان است، باقی بماند، به‌صورت قطعی تنها سهمیه کشور کویت برای صعود مستقیم به لیگ قهرمانان از بین می‌رود و در این شرایط، ایران حائز سهمیه کویت خواهد شد و می‌تواند با خوش‌شانسی، سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف را حفظ کند. این اتفاق فصل گذشته برای لیگ چین رخ داد و آنها با همین قانون، سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف را داشتند اما در غیر این صورت، شرایط برای کشورمان بسیار سخت خواهد شد.

با این حال همه چیز در گروی جلسه ۱۰ آذر است تا در مورد سهمیه‌های ایران تصمیم‌گیری شود. تحت هر شرایطی، استقلال باید در پلی‌آف کار خود را در لیگ قهرمانان این فصل آغاز کند اما پرسپولیس باید شانس خود را برای کسب سهمیه مستقیم یا پلی‌آف امتحان کند.

خبرگزاری تسنیم،