جارستان به نقل از ایرنا؛ محمود تراب نیا هنرمند اهل انزلی پس از سالها فعالیت در حوزه های مختلف سینمایی و ادبی بامداد سه شنبه ۲۰ آبان در اثر حمله قلبی در گذشت.

تراب نیا متولد اول بهمن سال ۱۳۳۰ بندرانزلی ، فارغ التحصیل دانشکده سینما و تلویزیون رشته ی کارگردانی سینما بود. او در اکثر فیلم هایش علاوه بر کارگردانی فیلمنامه نویس ، محقق ، گوینده متن ( در مستندها و سریال ها ) نیز بود.

بعضی فیلم ها و سریالهای این هنرمند عبارتند از ماهی مرده (فیلم بلند داستانی) ، آن روزها ، قصه ما راست بود ،چه تماشا دارد باغ!، مسجد علی، مقصد: تهران ،۲۳ بهمن( داستانی/ سینمائی) نخستین فیلم بلند بعد از انقلاب ،دُخت دریائی ( سریال نیمه مستند )، علی اکبر/ علی اصغر ، فردای عاشورا ( سینمائی/ اولین فیلم سینمائی-داستانی در باره ی جنگ)

شاید شیطان(داستانی/ بلند) ، نخل ، درختی که می میرد، نخل ، نخل ِعاشق/ سریال) و گفتن و نوشتن دهها متن ِ سریال یا مستند برای دیگران به همراه دهها سناریو است.

از جمله این فیلمنامه ها می شود به انگاره ی معصومه/ توبی/ قطار ِشب/ سایه روشن/ خانواده حاج معصوم اُف / حالا دارد رمان می شود ،چهار چوب آبی/ /تیابی ها/ می نا / سوسن چه گفت و خواهرم یلدا اشاره کرد.

وی از حدود ۵۰ سالگی به نوشتن رمان روی آورد و رمان هایی همچون ” ترجمه کن به عشق و “فریاد بزن کلینوش ” را روانه بازار نشر کرد.

او که چهل سال از زادگاهش دور بود ، سال ۹۸ پس از آشنایی و ملاقات با پرویزفکرآزاد داستان نویس و مدیر گیله قصه شروع به نوشتن چند داستان گیلکی با گویش انزلی کرد .

قلب این هنرمند پر تلاش در ساعت یک بامداد روز سه شنبه ۲۰ آبان از حرکت ایستاد اما آثارش برای ما به یادگار ماند.