جارستان-مدیرکل هواشناسی گیلان از کاهش شدید دما (۵ تا ۱۲ درجه سلسیوس) و بارش برف در ارتفاعات و جاده‌های کوهستانی از اواسط هفته در استان گیلان خبر داد.

بهمن کمانگر با بیان اینکه نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده تقویت هوای سرد و بارش زا از ظهر دوشنبه در منطقه است، اظهار داشت: بر این اساس مه‌آلود بودن هوا، بارندگی و وزش باد (گاهی خیلی شدید) و احتمال رعد و برق در روز دوشنبه (به‌ویژه عصر و شب) و سه‌شنبه پیش بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود با تقویت هوای سرد و بارش‌زا از ظهر دوشنبه بر شدت ناپایداری‌ها افزوده شود و بارش دوشنبه (عصر و شب) و سه‌شنبه در بعضی ساعات شدید باشد، گفت: بارش برف در ارتفاعات و جاده‌های کوهستانی در روزهای دوشنبه (عصر و شب) و سه‌شنبه پیش بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه در این بازه زمانی با کاهش محسوس دما (۵ تا ۱۲ درجه سلسیوس) روبه رو هستیم به خانواده‌ها توصیه کرد: با توجه به برودت هوا و بارش برف از پوشش مناسب برای فرزندان خود به‌ویژه دانش آموزان خود استفاده کنند.

کمانگر اعلام کرد: در این مدت دریا مواج و توفانی است و آب‌گرفتگی معابر و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها در بعضی از نقاط دور از انتظار نیست بنابراین توصیه می‌شود از استقرار امکانات و تجهیزات در حاشیه رودحانه و مسیل‌ها جداً خودداری شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت: به رانندگان توصیه می‌شود با توجه به شرایط بارندگی (لغزندگی سطح جاده) و مه‌آلود بودن هوا(کاهش دید) نکات ایمنی را در هنگام رانندگی رعایت کنند و همچنین عشایر “کوچ‌رو”  تمهیدات لازم را برای کوچ خود به‌عمل آورند.

وی افزود: بخش‌های مختلف اجرایی استان نظیر مدیریت بحران، مدیریت منابع آب و برق، مدیریت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، سازمان راهداری، سازمان بنادر و دریانوردی، مدیریت حمل و نقل، پلیس راه و راهور و شهرداری‌ها، تمهیدات لازم را به‌عمل آورده و توصیه‌های کارشناسی خود را صادر کنند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان خاطرنشان کرد: هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی اطلاع رسانی خواهد شد.

تسنیم در رشت،