جارستان به نقل از ایرنا؛ مدیر پزشکی انتقال خون گیلان گفت: پایگاه های انتقال خون رشت و لاهیجان امروز شنبه در سالروز شهادت امام رضا (ع) آماده خونگیری است.

دکتر گیتی ایزدی پور روز شنبه در این مورد افزود: این پایگاه ها از ساعت ٣٠ : ٨ تا ١٣ امروز برای اهدای خون مردم با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی فعال است.

وی ضمن قدردانی از اهداکنندگان خون در استان گیلان از افراد واجد شرایط اهدای خون خواست تا برای تامین خون مورد نیاز بیماران در این امر خداپسندانه و نوع دوستانه مشارکت کنند.

در نیمه نخست امسال ۴۳ هزار و ۴۴۱ نفر در گیلان برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد ۳۷ هزار و ۸۲۰ نفر موفق به اهدای خون شدند، از مجموع اهداکنندگان ۲۲ هزار و ۱۱۳ نفر اهداکننده مستمر، ۱۰ هزار و ۳۳۲ نفر با سابقه بوده و پنج هزار و ۳۷۵ نفر برای اولین بار برای اهدای خون اقدام کردند.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مصرف می شوند.

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.