جارستان به نقل از ایرنا؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه سرانه فضای مطالعه رشت نسبت به کشور بسیار کم است، گفت: این رقم در رشت ۴۶سانتی متر مربع است و با افتتاح کتابخانه مرکزی رشت به یک متر و ۲۶ سانتی متر مربع می رسد.

پریسا کرمی روز جمعه با بیان اینکه پیشرفت کتابخانه مرکزی رشت به ۷۸ درصد رسیده است، افزود: اتمام این نماد فرهنگی استان تا پایان سال را یکی از بزرگترین آرزوهای فرهنگی مردم استان عنوان کرد که تحقق می یابد.

کتابخانه مرکزی شهر رشت به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی شمال کشور با اسکلت بتنی در ۶ طبقه با مساحت هشت هزار و ۱۵۳مترمربع و دارای بخش های مختلفی چون سالن آمفی تاتر، مخزن کتاب، سالن های مطالعه مجزا ویژه آقایان و بانوان، بخش ویژه گویا و بریل، بخش کتب مرجع، بخش امانت، بخش ویژه و مستقل کودک، بخش ویژه مطالعه محققان، بخش اداری کتابخانه، مرمت و آماده سازی کتاب است که عملیات کلنگ زنی آن در سال ۱۳۸۳ انجام شده و تاکنون در حال احداث و تکمیل است.
وی، با بیان اینکه امروز سرانه فضای مطالعاتی در شهر رشت کمتر از نیم متر مربع برای هر ۱۰۰ نفر است بر لزوم تدوین برنامه مشترک با همکاری دستگاه های ذیربط چون شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی تاکید کرد.
وی همچنین به تنها منبع درآمدی این مجموعه برای هزینه کرد در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه در کتابخانه ها و نیز اجرای برنامه های فرهنگی اشاره و سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای هفتگانه شهرداری را برای رسیدن به اهداف فرهنگی در این حوزه مهم عنوان کرد.
کرمی با ارائه گزارشی از وضعیت پرداخت این سهم از سوی شهرداری رشت خواستار پرداخت بدهی های این سازمان به حساب انجمن کتابخانه های عمومی رشت شد.
وی، آسیب های پیش روی ناشی از فقدان توجه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی، کتابداران و فعالان حوزه کتاب را در آینده ای نه چندان دور متوجه همه افراد جامعه دانست.
مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به هزینه های سنگین نگهداری بنای ساختمان کتابخانه ها، حقوق و مزایای کارکنان و خرید تجهیزات و انجام تعمیرات فیزیکی این کتابخانه ها، کمبود منابع مالی و پشتوانه مناسب قانونی از مجموعه کتابخانه های عمومی را بزرگترین مشکل این نهاد برشمرد.
۱۰۳ کتابخانه عمومی شامل۸۳ کتابخانه عمومی نهادی، ۱۹ کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه مستقل در استان فعالیت دارد.