جارستان-مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گیلان با بیان اینکه روزانه بیش از ۵۰۰ تن زباله در سراوان دفن می‌شود، گفت: در آینده ای نزدیک شاهد کاهش چشمگیر زباله ورودی به این منطقه زیبا خواهیم بود.

ساحره میرسیدی با بیان اینکه حسب تاکیدات استاندار گیلان توجه به مسائل زیست محیطی در سه سال گذشته از مهمترین برنامه‌های معاونت هماهنگی امور عمرانی با همکاری شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی، فرمانداری‌ها و دستگاه های اجرایی بوده است، گفت: با تعمیرات اساسی طی دو سال گذشته، ظرفیت کارخانه کمپوست رشت به ۴۰۰ تن افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های جدید ظرفیت این کارخانه با احداث خطوط جدید تا ۸۰۰ تن افزایش خواهد یافت و تا پایان امسال به مرحله‌ مناقصه می‌رود.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گیلان با بیان اینکه روزانه بیش از ۵۰۰ تن زباله در سراوان دفن می‌شود، افزود: افزایش ظرفیت کارخانه کمپوست رشت و احداث کارخانه زباله سوز موجب کاهش قابل ملاحظه محل انباشت پسماند تر و تولید شیرابه در سایت دفن زباله سراوان می شود.

این مقام مسئول احداث کارخانه زباله سوز را تکمیل کننده چرخه جمع‌آوری پسماند و کاهش مشکلات مردم سراوان دانست و گفت: با دستور استاندار گیلان مبلغ ۱۱ میلیارد تومان برای آغاز ساخت نیروگاه زباله سوز در لاکان رشت اختصاص یافت و پس از اطمینان از رعایت آخرین استانداردهای زیست محیطی از سوی شرکت سازنده‌، عملیات اجرایی این طرح مهم آغاز می‌شود.

میرسیدی اضافه کرد: این کارخانه در زمینی به مساحت ۴ هکتار با ظرفیت دریافت ۶۰۰ تن زباله در روز ساخته می‌شود.

مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری گیلان ادامه داد: برای حل مشکل منطقه سراوان در کوتاه مدت نیز طرح بهسازی محل دفن زباله اواخر سال گذشته با حضور دکتر نجفی آغاز شد.

وی تصریح کرد: این طرح شامل عملیات اصلاح ساختار شیب، اجرای پوشش با لایه نفوذپذیر، احداث سلول جدید مهندسی بهداشتی دفن بمنظور ساماندهی و هدایت آبهای سطحی و شیرابه و همچنین هدایت شیرابه به انتهای لندفیل و محل احداث تصفیه خانه سایت سراوان است.

میرسیدی با بیان اینکه در حال حاضر نیز عملیات تسطیح و شن ریزی و سمپاشی سایت سروان تا حصول نتیجه لازم بصورت روزانه انجام می شود، عنوان کرد: از شهرداری رشت خواسته شده تا زمان بهره‌برداری از پروژه‌های در دست اجرا با قدرت ادامه یابد.

وی افزود: برای بی خطر کردن شیرابه های زباله های سراوان، تصفیه خانه ای با اخذ اعتبارات ملی از محل مصوبات سفر ریاست جمهوری و اعتبارات شهرداری رشت ساخته می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون زباله عفونی وارد سایت سراوان نمی‌شود، خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته ۵۰۰ تن زباله عفونی که در محل سایت سراوان از سال‌های پیش دپو شده بود امحا گردید.

میرسیدی با بیان اینکه مشکلات دفن زباله در سراوان مربوط به بیش از ۳ دهه می‌باشد، گفت: تمامی این پروژه ها در جهت تلاش مستمر بمنظور مدیریت صحیح زباله صورت گرفته و در آینده ای نزدیک شاهد کاهش چشمگیر زباله ورودی به این منطقه زیبا خواهیم بود و امید است با همت والای مسئولین و مشارکت مردم عزیزمان بتوانیم قدم هایی شایسته جهت نیل به آینده ای پاک و محیط زیستی سالم برداشته شود.
خبرگزاری ایسنا