جارستان-عضو هیئت مدیره انجمن معلولان بینایی استان گیلان از ساخت مجموعه تخصصی، رفاهی و درمانی عصای سفید ویژه نابینایان در آینده‌ای نزدیک در رشت خبر داد.

محمدحسن عاقل منش اظهار داشت: در حوزه مناسب سازی شهری تمام مدیران شهری و استانی باید به حقوق شهروندان به ویژه معلولان توجه بیشتری کنند.

وی با بیان اینکه کمیته مناسب سازی شهری جلساتی را با دبیری اداره کل بهزیستی گیلان و همکاری و مسئولیت معاونت امور عمرانی استانداری برگزار می‌کند گفت: نماینده انجمن معلولان بینایی هم در این جلسات شرکت می‌کند.

عضو هیئت مدیره انجمن معلولان بینایی گیلان با تاکید بر حضور کارشناسان معلولان در فاز مطالعاتی و اجرایی پروژه‌های شهری افزود: بخشی از پیاده روهای شهری مناسب سازی شده ضمن اینکه در بعضی مسیرها تعدادی از بانک‌ها مناسب سازی و گویا شده‌اند.

عاقل منش با بیان اینکه قدم‌هایی برای  تفاهم نامه با امور کتابخانه‌های استان در زمینه تبدیل کتاب‌ها به فایل صوتی و کتاب گویا برداشته شد تصریح کرد: سه کتاب در حوزه جشنواره کتابخوانی رضوی با عناوین ” دوست مهربان کبوترها”، “اعترافات غلامان” و “امام علی بن موسی الرضا(ع)” گویا شد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تولید فایل صوتی کتاب‌ها، حوزه هنری و کارگاه هنر سروش و کنگره سرداران شهید استان اعلام آمادگی کردند گفت: حرکت خوبی با حضور هنرمندان گیلانی با استفاده از استودیوهای مجهز در حال شکل گیری است.

عضو هیئت مدیره انجمن معلولان بینایی استان گیلان افزود: آموزش از رسالت‌های اصلی انجمن معلولان بینایی گیلان است و آموزش نحوه استفاده از رایانه و نرم افزارهای ویژه نابینایان توسط افراد نابینا به دیگر اعضا انجام می‌شود.

عاقل منش با بیان اینکه در حوزه توانمندسازی خانواده، کارگاههای آموزشی در زمینه اقتصاد خانواده و اشتغالزایی برگزار شده است افزود: اطلاع رسانی آموزش‌ها در قالب برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلف مهارت آموزی از طریق نشریه و فضای مجازی اطلاع رسانی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح غربالگری بینایی دوره پیش دبستانی طرح موفقی است گفت: پیشگیری در نجات چشمان کودکان نقش ویژه‌ای دارد و نقش والدین و مربیان بهداشت در تشخیص مشکلات بینایی و ارجاع به موقع بسیار پررنگ است.

عضو هیئت مدیره انجمن معلولان بینایی گیلان از آغاز مراحل ساخت نخستین مجموعه تخصصی فرهنگی، آموزشی، رفاهی و درمانی عصای سفید در ماههای آینده در رشت خبر داد و افزود: طی مکاتبات با مدیرکل راه و شهرسازی در منطقه مسکن مهر رشت قطعه زمینی جهت این امر اختصاص یافته است.

دبیر اجرایی ستاد بزرگداشت روزجهانی عصای سفید گفت: برای نخستین بار با همکاری موسسه دستهای باشکوفا و انجمن معلولان بینایی گیلان و موسسه فرهیختگان نابینا و کم بینای گیلان و موسسه فرهنگی قرآنی جابربن عبدالله انصاری مراسم روز جهانی عصای سفید برگزار می‌شود.

وی با اشاره به مشارکت بهزیستی گیلان و آموزش و پرورش استثنایی و مجمع متخصصین گیلان و هیئت‌های ورزشی نابینایان و کم بینایان خاطرنشان کرد: این برنامه صبح دوشنبه در سالن مجموعه یادگار امام رشت با اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری توسط اعضای نابینا و کم بینای موسسات برگزار می‌شود.

تسنیم در رشت