جارستان-هیات تحقیق درباره حمله هوایی به مراسم عزاداری در صنعا، پایتخت یمن، اعلام کرده که آن حمله توسط هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و بر اساس “اطلاعات اشتباه” صورت گرفته است.

به گزارش جارستان، تیم ارزیابی رخدادها و تحقیقات در گزارشی پیرامون نتایج تحقیقات خود درخصوص حمله به مراسم ختم در صنعاء اعلام کرد که یک طرف وابسته به ریاست ستاد ارتش یمن(وابسته به دولت مستعفی) اطلاعات اشتباهی را ارائه داده که بر اساس این اطلاعات، اعلام شده بود رهبران عالی رتبه و مسلح حوثی در این مکان حضور دارند.

این تیم در بیانیه خود مدعی شد که نیروی هوایی یمن این حمله را بدون هماهنگی با ائتلاف سعودی انجام داده و این حمله توسط جنگنده‌های وابسته به عملیات هوایی یمن صورت گرفت.

براساس این گزارش طرفی که اطلاعات نادرست را در اختیار ائتلاف قرار داده خواهان هدف گیری فوری محل برگزاری ختم به عنوان یک “هدف نظامی و قانونی” شده و مرکز عملیات هوایی یمن نیز اجازه انجام این حمله را بدون دریافت دستوری از سوی مراجع ذی ربط در ائتلاف صادر کرده است و این حمله بدون انجام اقدامات مطمئن برای اطمینان از نبود اهداف ممنوعه و غیر نظامیان در محل مورد حمله صورت گرفته است.

براساس بیانیه تیم مذکور مرکز عملیات هوایی ارتش یمن براساس این اطلاعات نادرست یکی از هواپیماهایش در منطقه را برای اجرای این ماموریت اعزام کرده است.

تیم تحقیقات وابسته به ائتلاف سعودی مدعی شد که این حمله به خاطر اطلاعات نادرست و عدم پایبندی به دستورات و قوانین جنگی و نقض قوانین اساسنامه ائتلاف است.

در این گزارش ادعا شده است که طرف‌های دیگر از این رخداد سوء استفاده کرده و تعداد قربانیان را بالا بردند.

در این بیانیه آمده است: ما به انجام تحقیقات با همکاری دولت “قانونی” یمن (دولت مستعفی) و کشورهای دیگر ادامه می دهیم و به محض پایان تحقیقات، نتایج را اعلام می‌کنیم.

این تیم سفارش کرده است که تدابیر قانونی در حق کسانی که باعث این حمله شده‌اند اتخاذ شود و به خانواده‌های قربانیان غرامت پرداخت شود.

تیم تحقیقات درخصوص حمله صنعاء از ائتلاف تحت امر عربستان خواست تا هرچه سریع‌تر در اصول درگیری بازنگری کند.

در جریان حمله هوایی شنبه ۸ اکتبر (۱۸ مهر) به یک مراسم عزاداری دست‌کم ۱۴۰ نفر کشته و بیش از ۵۰۰ نفر زخمی شدند.

قربانیان این حادثه افرادی بودند که در مراسم عزاداری یکی از چهره‌های برجسته شورشیان شیعه حوثی شرکت کرده بودند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان ابتدا دخالت در حملات هوایی روز شنبه را تکذیب کرد اما بعدا گفت که درباره این حملات “تاسف‌بار و دردناک” تحقیق خواهد کرد.

در این تحقیق مرکز عملیات هوایی در یمن هم به دلیل آن‌که بدون کسب اجازه از فرماندهی نیروهای ائتلاف، جنگنده ها را به سوی این هدف هدایت کرده، مقصر شناخته شده است.

این تحقیق خواستار پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه شده است.

به گفته این هیات حمله هوایی مورد نظر بدون توافق نهایی ائتلاف به رهبری عربستان انجام شد.

حمله هفته گذشته که یکی از مرگبارترین حملات نیروهای ائتلاف از زمان آغاز عملیات در یمن در حدود یک سال و نیم پیش بود، با انتقادات بین المللی وسیعی روبرو شد.

افزایش چشمگیر تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی عربستان و متحدانش به یمن انتقاد شدید سازمان‌های بین‌المللی و شماری از کشورها از جمله ایران را به دنبال داشته است.

سازمان ملل متحد می‌گوید درگیری‌های یمن تا کنون بیش از ۶۶۰۰ کشته به جا گذاشته که حدود دو سوم آنها غیر نظامی هستند. دست‌کم سه میلیون نفر هم از زمان دخالت نظامی عربستان در یمن بی‌خانمان شده‌اند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان از حدود یک سال و نیم پیش حملات هوایی به یمن را آغاز کرده و باعث کشته شدن هزاران شهروند یمنی شده است.

انتخاب