جارستان-دانشجویان ایرانی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌های هند در آستانه اخراج و محرومیت از ادامه تحصیل در این کشور قرار دارند.

 به نقل از «صدا و سیما»، رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند با تایید این خبر گفت: با رای دیوان عالی هند همه کرسی‌های رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی باید از طریق آزمون «نیت» neet تکمیل شود و در این حکم این آزمون فقط به دانشجویان هندی اختصاص یافته است.

دکتر سیدمحمدرضا خلیلی با اشاره به اینکه دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های ام جی آر چنای، مانیپال ایالت کارناتاکا و دانشگاه پنجاب هند مشغول به تحصیلند، افزود: در حکم دیوان عالی هند که پس از پذیرش ۱۲۰ دانشجوی ایرانی صادر شده، نامی از دانشجویان خارجی برده نشده و نحوه پذیرش دانشجویان ایرانی و خارجی در دانشگاه‌های هند در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بنابراین با صدور این حکم، دانشجویان خارجی ورودی ۲۰۱۶ با مشکل مواجه شده‌اند.

خلیلی با بیان اینکه تاکنون مکاتبات زیادی از سوی رایزنی علمی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برای لغو این حکم و ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های هند صورت گرفته است، گفت: به این مکاتبات تاکنون پاسخی داده نشده است و دانشگاه‌ها هم باید این حکم را اجرا کنند.

وی تصریح کرد: دانشجویان ایرانی در هند، شهریه کامل تحصیل را که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است به دانشگاه‌های هند پرداخت کرده‌اند و اکنون براساس این حکم دانشجویان باید نام‌نویسی خود را لغو کنند و شهریه پرداختی خود را پس بگیرند. با این حال دانشگاه‌های هند اعلام کرده‌اند از استرداد کامل شهریه معذور هستند.