وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه در بیانیه ای حمله موشکی به مواضع نیروهای انصارالله یمن را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، در بیانیه پنتاگون آمده است که مواضع انصارالله یمن با مجوز باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و با موشکهای کروز «توماهاک» (Tomahawk) شلیک شده از ناوشکن «یو اس اس نیتز» هدف قرار گرفت.
پنتاگون مدعی شده که در این حمله سه سایت راداری نیروهای انقلابی مردم یمن را هدف گرفته و ‘ارزیابی های اولیه حکایت از نابودی این سایت ها دارد.’
مقام های آمریکایی ادعا کردند این حمله آمریکا به نیروهای مردمی یمن اقدامی دفاعی بوده و رادارهایی را هدف قرار داده که امکان پرتاب حداقل سه موشک را از داخل خاک یمن از روز یکشنبه فراهم کرده است.
این حمله و تلاش رسانه ای غرب برای قرار دادن انصارالله یمن در موضع تهاجمی در حالی است که در پی حمله اخیر ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان و مورد حمایت آمریکا به یک مجلس ختم در صنعا که صدها کشته و زخمی بر جا گذاشت ، فشار افکارعمومی برای مقابله با جنایات جنگی عربستان و حامیان غربی آن افزایش یافته بود.
در پی جنایت تازه عربستان در یمن و کشتار صدها غیر نظامی در بمباران یک مجلس ختم در صنعا، خبرگزاری رویترز طی گزارشی با اشاره به اسنادی محرمانه ادعا کرد که آمریکا همواره بر محدود شدن و کاهش تلفات غیرنظامیان در یمن اصرار داشته است.
رویترز روز دوشنبه در گزارشی با عنوان ‘آمریکا، نگران پیامدهای حقوقی حملات به یمن» نوشت: اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا، جزئیات جدیدی از این مساله را فاش می کند که آمریکا چگونه سعودی ها را برای محدود کردن تلفات غیرنظامیان تحت فشار قرار داد و فهرستی از مکانها برای خودداری از بمباران آنها را در اختیار عربستان گذاشت، هر چند مقامات آمریکایی نگران بودند که ارتش عربستان ممکن است توانایی و ظرفیت چنین کاری را نداشته باشد.
حمله روز شنبه عربستان به یک مجلس ختم در صنعا که بیش از ۱۴۰ کشته بر جا گذاشت، بار دیگر توجهات را به تلفات سنگین غیرنظامیان در یمن معطوف کرد.
این در حالی است که دولت آمریکا از مارس ۲۰۱۵ تاکنون، مجوز فروش تسلیحاتی به ارزش بیش از ۲۲٫۲ میلیارد دلار را به عربستان داده و این در حالی است که بنا بر اعلام دفنر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه اوت، حدود ۳۸۰۰ غیرنظامی یمنی در حملات عربستان به بازارها، بیمارستان ها و مدارس کشته شده اند.

 ایرنا