جارستان استاندار گیلان از برنامه ویژه سه استان گیلان، زنجان و قزوین برای مقابله با آفت مگس زیتون خبر داد.

 محمدعلی نجفی عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از باغات زیتون رودبار در جمع خبرنگاران افزود: مبارزه با مگس زیتون را در برنامه های امسال قرار داده ایم که به طور ریشه ای با آفت مگس زیتون مقابله کنیم.
وی با بیان اینکه برهمین اساس به مسئول حوادث پدافند غیرعامل و دیگر مسئولان مربوطه در این راستا تاکید کرده ایم، اظهار کرد: با وزیر جهاد کشاورزی هم در این رابطه گفت و گو داشته ایم که قرار شده کار ویژه برای سه استان گیلان، زنجان، قزوین در این بخش داشته باشیم که سایت اصلی آن در رودبار خواهد بود.
وی با یادآوری اینکه برای باغ های زیتون و مشکلات مربوط به آن جلسات متعددی در استان داشته ایم، تصریح کرد: برای ریشه کن کردن این آفت از باغ های زیتون اهتمام داشته ایم ولی با وجود تلاش ویژه در این بخش، شاهد آسیب هایی هم به باغ های زیتون بوده ایم.
به گفته نجفی، سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار کارت زرد رایگان در استان توزیع شد تا آسیب کمتری به باغ های زیتون وارد شود.
وی تصریح کرد: با وجود اقدامات انجام شده، سال گذشته حدود ۳۰ درصد به باغ های سنتی زیتون و بنا بر اعلام مسئولان جهاد کشاورزی در شهرستان رودبار در مجموع حدود پنج درصد باغ ها آسیب رسیده که نباید بگذاریم به ویژه به باغ های مردم منطقه آسیب برسد.
وی بیان داشت: در گیلان کاری که باید در راستای اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد ، فعال کردن زمین ها در جهت توسعه اقتصادی استان و شهرستان است و سپاه پاسداران بیش از پنج هزار هکتار زمین دارد که برای توسعه باغ های زیتون اختصاص می دهد.
استاندار گیلان گفت: بحث تامین منابع آبی، انتقال و ظرفیت آب آن را بررسی کرده ایم تا شاهد توسعه باغ ها باشیم.
وی با اشاره به بازدید از باغ های زیتون گفت: این باغ های زیتون اکنون پس از سه تا چهار سال، سه تا چهار کیلوگرم بار داشته که اگر به ۹ سال برسد، بار آن نیز به ۱۳ تا ۱۴ کیلوگرم خواهد رسید.
نجفی با یادآوری اینکه زیتون رودبار که در سال های قبل مقام اول را داشت به مقام سوم و چهارم تقلیل یافته، تصریح کرد: باید زیتون به جایگاه اصلی خودش برگردد.
استاندار گیلان همچنین به اجرای طرح پتروشیمی در لوشان اشاره و اضافه کرد: باید با جلب سرمایه گذار از طریق فاینانس و یا از هر طریق دیگر ، در راستای اندیشه ای که از قبل شروع کرده بودیم، این طرح را به اتمام برسانیم.
در سفر استاندار گیلان به شهرستان رودبار فرمانده سپاه قدس گیلان، نماینده رودبار در مجلس و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی نیز حضور داشتند.
رودبار در ۶۷ کیلومتری جنوب مرکز استان گیلان، هشت هزار و ۵۶۹ هکتار باغ زیتون دارد که دو هزار هکتار آن هنوز بارور نشده و ۲۲ هزار باغدار زیتون نیز در این شهرستان فعال هستند.

 ایرنا