جارستان- رئیس پلیس فتا با اشاره به مسدود شدن بیش از ۷۰۰ سایت همسریابی گفت : تنها مرجع صدور مجوز برای اینگونه سایت ها وزارت ورزش و جوانان است.

 از اعلام روز دوشنبه پایگاه خبری پلیس، سردار سیدکمال هادیانفر در این باره افزود: گردانندگان این سایت ها به محاکم قضائی معرفی شدند.

وی با بیان اینکه چند سالی است شاهد فعالیت سایت های همسریابی در فضای سایبر هستیم و برخی از این سایت ها ادعا دارند که دارای مجوز از نهادها و دستگاه های مختلف هستند، افزود: تا کنون هیچ مجوزی از سوی نیروی انتظامی یا پلیس فتا برای فعالیت سایت های همسریابی داده نشده است.
هادیان فر افزود: با توجه به جرایم مختلفی که از سوی این سایت ها علیه کاربران صورت می گیرد، یکی از دغدغه های پلیس فتا برخورد با این گونه جرایم و سایت هاست.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا با اشاره به تشکیل پرونده های متعدد کلاهبرداری و هتک حیثیت مرتبط با ثبت نام در سایت های همسر یابی در پلیس فتا، گفت: این امر خود گواه غیر قانونی بودن فعالیت و انگیزه فعال شدن اینگونه سایت ها می باشد.
وی یادآور شد: حتی برخی از این سایت ها پا را فراتر گذاشته و ادعا داشتند که آن ها برای مشروعیت فعالیت خود در خصوص همسر گزینی از مراجع معظم و معزز تقلید استفتاء نموده و این عزیزان، مهر تایید بر فعالیت آن ها در فضای سایبر زده اند.
این مقام ارشد انتظامی اضافه کرد: در حالی که بنا بر استعلام پلیس فتا از دفاتر مراجع عظام تقلید، ادعای کذب این سایت ها ثابت شده و مشخص گردیده که هدف گردانندگان سایت های همسریابی پیش از آن که حل مشکلات ازدواج جوانان باشد، کسب درآمد است.
سردار هادیانفر تأکید کرد: پلیس فتا در طول سالیان گذشته بارها از سوی رسانه های مختلف دیداری، شنیداری و مکتوب در خصوص فعالیت سایت های همسریابی هشدار داده است که این سایت ها مجوز فعالیت ندارند و ادعای آن ها برای داشتن مجوز کذب است.
وی با بیان این که برخورد با جرایم فضای سایبر بر عهده پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات است، گفت: پلیس فتا با هماهنگی مراجع قضائی در خصوص جرایم مشهود برخورد می کند و آن دسته از جرایمی هم که به صورت پنهان صورت می گیرد، نیز در صورت شکایت به مراجع قضائی و ار جاع پرونده به پلیس فتا به سرعت مورد رسیدگی قرار می گیرد تا حقی از هیچ شهروندی ضایع نشود.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا با اشاره به مصوبه جلسه بیست و هشتم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، افزود : راه اندازی مراکز و پایگاه های همسریابی در فضای مجازی تنها با اخذ مجوز از وزارت ورزش و جوانان صورت می گیرد و هیچ نهاد یا دستگاه دیگری در کشور اجازه صدور مجوز برای سایت های همسریابی را ندارد.
سردار هادیانفر ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی امر می تواند با جمع آوری لینک های این گونه سایت ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی علیه سایت های همسریابی که ادعا دریافت مجوز از نهادهای دیگر را دارند، اقدام کند.
عالی ترین مقام انتظامی در پلیس فتا مطرح کرد: تاکنون تنها سامانه ملی ‘همسان گزینی’ با رویکردی خاص برای تسهیل ازدواج جوانان از وزارت ورزش و جوانان مجوز فعالیت گرفته است و نحوه فعالیت آن نیز بدین شرح است که دختران و پسران را به یکدیگر معرفی نمی کند بلکه واسطه های ازدواج که افراد مورد اعتماد مردم و خانواده ها هستند در این سایت فعالیت می کنند؛ این افراد اطلاعاتی که از دختران و پسران به منظور همسریابی در اختیارشان گذاشته اند را به اشتراک می گذارند.
وی گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک، مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی به این پلیس اعلام کنند.

ایرنا