جارستان-تیم ملی کره‌جنوبی روز سه شنبه با چندین لژیونر درجه اول در ورزشگاه آزادی به مصاف ایران می‌رود.

، تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره‌جنوبی فردا چهارمین بازی خود را در انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه برگزار خواهند. این دیدار مهم‌ترین بازی گروه نخست انتخابی جام جهانی است به نوعی که جدال دو تیم از هفته‌های قبل در خارج از زمین فوتبال شروع شده است.

در سال‌های آخر دهه نخست هزاره میلادی کره توانست ایران را در چند بازی مختلف شکست دهد اما با گذشت چند سال و حضور کارلوس کی‌روش ورق برگشت و در بازی رفت انتخابی جام‌جهانی ایران در ورزشگاه آزادی و با یک یار کمتر کره را شکست داد.

در بازی برگشت همان مسابقات و پس از اظهارنظر عجیب مربی کره‌جنوبی مبنی بر اینکه ازبکستان تیم بهتری نسبت به ایران است و و با شکست ایران، راهی جام‌جهانی می‌شود تنش میان دو تیم به بیشترین میزان خود رسید. همین اظهارنظر کافی بود تا کارلوس کی‌روش وارد جنگ لفظی با مربی کره شود و در روز بازی هم شاهد یک جنگی علنی در میدان مسابقه باشیم. پس از پیروزی ایران مقابل کره جنوبی، کی‌روش در مقابل هزاران تماشاگر کره‌ای، مشت‌های گره کرده خود را سرمربی کره‌جنوبی نشان داد.

یک سال بعد، دو تیم در دیداری دوستانه قبل از جام‌ملت‌های آسیا، در تهران به مصاف هم رفتند که باز هم ایران توانست کره‌جنوبی را شکست دهد. این بازی هم خالی حاشیه نبود و بازیکنان دو تیم بارها در زمین درگیر شدند.

حال چهارمین مصاف دو تیم در طول چهار سال گذشته حساس‌تر از همیشه است و سرمربی کره‌جنوبی از روز قرعه‌کشی اعلام کرد که الان وقت شکست دادن ایران است. بعد از اتمام بازی دو تیم در هفته سوم هم کره‌ای ها با مصاحبه‌های مختلف خود موجب حساس‌تر شدن این بازی شدند.

تنها نقطه اشتراک ایران و کره‌جنوبی به میانگین بازی‌های ملی بازیکنان دو کشور باز می‌گردد که هر دو تیم با میانگین ۲۹ بازی ملی، تیم‌های نسبتا جوانی هستند. البته در تیم ایران دو بازیکن بالای ۱۰۰ بازی ملی را انجام داده‌اند اما در تیم کره هیچ بازیکن بالای ۹۰ بازی ملی دیده نمی‌شود.

حال که یک روز به برگزار این بازی باقی‌ ‌مانده، برای شناخت بهتر از کره‌جنوبی در داخل زمین، بازیکنان این تیم را در آخرین دیدار خود مقابل قطر در معرفی می‌کنیم.

کره‌جنوبی ۳ – ۲ قطر

گل‌ها: سون هیونگ مین، جی دونگ وون، کی سونگ یئونگ

نام شماره باشگاه پست عملکرد در انتخابی جام‌جهانی تعداد بازی و گل‌زده ملی
کیم سئونگ جیو ۲۳ ویسل کوبه ژاپن دروازه‌بان ۲ بازی ۲۰ بازی ملی
هونگ جئونگ هو ۱۵ جیانگسو سونینگ چین دفاع ۲ بازی، یک کارت قرمز ۳۷ بازی ملی، یک گل
کیم کی هی ۴ شانگهای شینهوا چین دفاع ۲ بازی ۱۹ بازی ملی
هونگ چول ۶ سوان سامسونگ کره‌جنوبی دفاع یک بازی ۹ بازی ملی
جانگ هیون سو ۲۰ گوانگجو چین دفاع ۳ بازی، یک کارت زرد ۲۹ بازی ملی، ۳ گل زده
جونگ وو یونگ ۱۹ چونکینگ چین هافبک یک بازی (مجموع ۹۴ دقیقه) ۱۴ بازی ملی
کی سونگ یونگ (کاپیتان) ۱۶ سوانسی انگلیس هافبک ۳ بازی، یک گل، یک کارت زرد ۸۷ بازی ملی، ۹ گل زده
کو جا چئول ۱۳ آگسبورگ آلمان هافبک ۳ بازی، یک گل، یک کارت زرد ۵۴ بازی ملی، ۱۷ گل زده
سون هیونگ مین ۷ تاتنهام انگلیس هافبک ۲ بازی، یک گل ۵۰ بازی ملی، ۱۷ گل زده
سوک هیون جون ۹ پورتو (قرضی به ترابزون اسپور) مهاجم یک بازی، یک کارت زرد ۱۱ بازی ملی، ۴ گل زده
جی دونگ وون ۱۱ آگسبورگ آلمان مهاجم ۳ بازی، یک گل ۳۹ بازی ملی، ۱۰ گل زده
کواک تائه هی (تعویضی) ۵ اف‌سی سئول کره‌جنوبی دفاع یک بازی (۱۹ دقیقه) ۵۵ بازی ملی ۳ گل
کیم بو کیونگ (تعویضی) ۸ جونبوک موتورز کره‌جنوبی هافبک یک بازی (۴ دقیقه) ۳۳ بازی ملی، ۳ گل
کیم شین ووک ۱۸ جونبوک موتورز کره‌جنوبی مهاجم یک بازی (۴۵ دقیقه) ۳۳ بازی ملی، ۳ گل

دیگر بازیکنان مطرح کره‌جنوبی هم بدین شرح است که برخی از آن‌ها از بازی سوریه و قبل‌تر به این تیم دعوت نشده‌اند: لی چونگ یونگ (کریستال پالاس)، هوانگ هی چان (سالزبورگ اتریش)، کیم جین سو ( هافنهایم آلمان)، پارک جو هو ( دورتموند آلمان)، یون سوک یونگ (بروندبی دانمارک).

نکته ویژه‌ای که درباره تیم ملی کره‌جنوبی وجود دارد این است که پس از تساوی بدون گل این تیم مقابل تیم ملی سوریه در بازی دوم از مرحله انتخابی جام‌جهانی ۲۰۱۸، اولی اشتیلیکه دست به تغییر ترکیب تیمش زده و بازیکنان جدیدی برای دیدار با قطر به این تیم دعوت شده‌اند.

سون هیونگ مین (تاتنهام)

سون هیونگ مین

سوک هیون جون

جی دونگ وون

کو جا چئول

کی سونگ یونگ

 ایسنا