جارستان-در حالی که روز گذشته انتشار یک ویدئو با محتوای غیر اخلاقی و جنسی از دونالد ترامپ توسط روزنامه واشنگتن پست، منجر به شوکی عجیب در حزب جمهوری خواه شده بود، شب گذشته نیز شبکه خبری CNN اقدام به انتشار یکسری مکالمات ضبط شده رادیویی دونالد ترامپ کرده که محتوای غیر اخلاقی آن به مراتب بدتر از ویدئو مذکور است. این امر حزب جمهوری خواه را در بحران شدید فرو برده و فشارها برای کناره گیری دونالد ترامپ را از سوی حزب افزایش داده است.
شبکه خبری CNN اقدام به انتشار یکسری از مکالمات رادیویی دونالد ترامپ با مجری مشهور «هوارد استرن» کرده است که طی آن دونالد ترامپ، اقدام به اظهارات غیر اخلاقی و جنسی عجیبی راجع به زنان و حتی همسر و دختر خود می کند. این فایل ها دقیقا یک روز بعد از ویدئویی افشا شده که واشنگتن پست با انتشار آن حزب جمهوری خواه را در شوک اساسی فرو برد.
بحران در حزب جمهوری خواه / دونالد ترامپ: به هیچ وجه کناره گیری نمیکنم

در حالی که دونالد ترامپ پس از انتشار ویدئوی واشنگتن پست اظهار کرد، وی شخصی نیست که در این ویدئو نشان داده شده و اکنون تغییر کرده است، فایل های صوتی منتشره از وی در CNN به خوبی نشان می دهد که وی طی چندین سال به شکل مداوم درگیر یک چنین روابط غیر اخلاقی و نامتعارف و نامشروع جنسی بوده است، تا جایی که حتی این مسائل را در مورد خانواده خود نیز باب کرده و همسر و دختر خود را با الفاظ جنسی و غیر اخلاقی توصیف می کند.

بحران در حزب جمهوری خواه و فشار بر دونالد ترامپ
بنابراین، پس از انتشار این فایل ها، حزب جمهوری خواه در آستانه رقابت های انتخاباتی مهم پیش رو در یک شوک اساسی فرو رفته و به شکلی بی سابقه با شرایطی مواجه شده که در تاریخ این حزب نمونه مشابهی نداشته است. اکنون فشارها بر دونالد ترامپ برای کناره گیری از رقابت انتخاباتی افزایش یافته، ولی نامزد این حزب به شدت با این مواضع مقابله کرده و گفته که حاضر به کناره گیری نیست.

شب گذشته به شکلی جالب توجه، دونالد ترامپ در ورودی برج ترامپ در منهتن ظاهر شد و برای هواداران خود دست تکان داد تا نشان دهد که همچنان و بعد از یک روز سخت و شدید مصمم به ادامه مسیر خود در انتخابات است. وی در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا می خواهد رقابت های انتخابات را ادامه دهد، اشاره کرده است: ۱۰۰ درصد!

اما در حالی که ترامپ در میان هواداران پر شور خود با مشت های گره کرده ظاهر شد، حزب جمهوری خواه و کمیته ملی این حزب در یک شوک و بحران اساسی فرو رفته است. مایک پنس، معاون دونالد ترامپ با اشاره به اینکه انتشار این فایل ها منجر به رنجش وی از ترامپ شده، گفته است که همه برنامه های خود برای نمایندگی از وی در روز شنبه را لغو کرده است.

بحران در حزب جمهوری خواه / دونالد ترامپ: به هیچ وجه کناره گیری نمیکنم
مایک پنس در بیانیه ای که صادر کرده گفته: به عنوان یک پدر و یک همسر، نمی توانم از سخنان ترامپ چشم پوشی کرده و از آن دفاع کنم و خوشحالم که وی اظهار پشیمانی و عذر خواهی کرده و منتظریم تا وی از فرصت پیش روی امشب در مناظره برای بیان آنچه در ذهن و قلب خود دارد، استفاده کند.

در همین حال، «جان تون» و «میچ مک کانل» دو تن از چهره های برجسته حزب جمهوری خواه، از ترامپ درخواست کرده اند، از رقابت کناره گیری کرده و اجازه دهد تا مایک پنس به جای وی قدم در رقابت بگذارد.

همچنین روز گذشته چندین سناتور جمهوری خواه از جمله «مایک کراپو» از آیداهو و «کلی آیوت» از نیو همپشایر رسما به حمایت خود از دونالد ترامپ پایان دادند. این مسأله می تواند وضعیت دونالد ترامپ را در این ایالات با مشکل مواجه کند.

یکی از مقامات کمیته ملی حزب جمهوری خواه به CNN گفته است، این کمیته اکنون موقت اقدامات خود برای حمایت از کمپین ترامپ را متوقف ساخته تا در مورد اقدامات بعدی خود و چگونگی حمایت از وی از این به بعد تصمیم گیری صحیحی انجام دهد.

این در حالی است که اکنون در اردوگاه رقیب جمهوری خواهان، نیاز به هیچ عملی برای رسوا سازی ترامپ نیست و دموکرات ها به سادگی مشغول تماشای عواقب دسته گل های دونالد ترامپ هستند. بعد از آن که هیلاری کلینتون مواضع غیر اخلاقی دونالد ترامپ را به شدت محکوم کرد، جو بایدن، معاون اول اوباما در توییتر نوشت: این کلمات و جملات خوار و پست هستند. یک چنین رفتاری دقیقا سوء استفاده از قدرت است. این هرزگی نیست. این تجاوز جنسی است.

حتی ملانیا ترامپ، همسر ترامپ نیز در مورد این فایل ها واکنش نشان داده و از طریق بیانیه ای که کمپین ترامپ منتشر کرده، گفته است: کلمات و جملاتی که همسر من استفاده کرده غیر قابل قبول و از نظر من اهانت است. وی ادامه داده است: این آن مردی که من می شناسم نیست. وی قلب و ذهن یک رهبر را دارد و امیدوارم که مردم همانند من عذرخواهی وی را بپذیرند و روی موضوع مهمی که ملت ما و دنیا با آن مواجه است، تمرکز کنند.

دونالد ترامپ: هرگز در زندگی عقب نشینی نکرده ام

با این حال و در ضمنی که بحران و دستپاچگی حزب جمهوری خواه را در خود فرو برده است، دونالد ترامپ شخصا گویا به این مسائل اهمیتی نمی دهد. وی در مصاحبه ای با واشنگتن پست اظهار کرده است: به هیچ وجه عقب نشینی نمی کنم، هرگز در زندگی خود عقب نشینی نکرده ام. من هواداران زیاد و شگفت انگیزی دارم.

بحران در حزب جمهوری خواه / دونالد ترامپ: به هیچ وجه کناره گیری نمیکنم
وی همچنین به روزنامه وال استریت ژورنال گفته است: شانس کناره گیری من از انتخابات ریاست جمهوری صفر است! وی همچنین بعد از فشارهای زیادی که از سوی حزب جمهوری خواه در آمریکا برای کناره گیری وی وارد آمده است، اقدام به انتشار یک توییت کرد و در آن گفته: رسانه و حزب به شکلی بد از من می خواهند از رقابت کناره گیری کنم. من هرگز از رقابت کناره گیری نکرده و هرگز هواداران خود را نا امید نخواهم کرد. دوباره آمریکا را بزرگ کنیم.

در یک چنین شرایطی، سحرگاه فردا (دوشنبه به وقت تهران) دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون برای دومین مناظره خود در مقابل بینندگان تلویزیونی حاضر خواهند شد. بدون شک، شرایط برای دونالد ترامپ در این مناظره بسیار سخت و دشوار است و از همین اکنون مشخص است که هیلاری کلینتون محور اصلی مباحث خود در این مناظره را در چه سمت و سویی مبتنی خواهد کرد!

تابناک