جارستان- امام جمعه شهرستان لاهیجان گفت: عزاداری ها و سوگواری های محرم، نباید موجبات اختلال در نظم عمومی جامعه را فراهم آورد بلکه باید برنامه ریزی شده و اصولی انجام گیرد.

حجت الاسلام احمد عبدالله زاده در خطبه های این هفته نماز جمعه لاهیجان افزود: عزاداری ها نباید موجب راه بندان شده و باعث بسته شدن جاده ها شود و مساجد و تکایا بهترین مکان برای عزاداری و سینه زنی ها محسوب می شوند.
وی خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) سفارش به زندگی توأم با آزادگی و عزت کرده و صحبت از عفاف به میان آورده، به همین دلیل عزاداری ها باید در شأن ماه محرم و با رعایت حرمت آن انجام شود.
حجت الاسلام عبدالله زاده به هفته امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: این فریضه مانند نماز خواندن واجب است ولی برخی در مقابل منکرات جامعه، زبان سکوت در پیش گرفته و واکنشی از خود نشان نمی دهند و از انجام امر به معروف و نهی از منکر خودداری می کنند.
وی ادامه داد: هر منکری که در جامعه دیده می شود، باید با زبان نرم تذکر داد و از برخورد خشن خودداری شود.
امام جمعه لاهیجان با تشریح قیام امام حسین، بر ضرورت داشتن بصیرت دینی تاکید و خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) می گوید یاران من با وفاترین یاران هستند و مذاکره و کوتاه آمدن با دشمن راه امام حسین (ع)نیست.
وی افزود: مهمترین مناسبت در هفته پیش رو، میزبانی لاهیجان از شهدای گمنام است و مراسم وداع با این شهدا، یکشنبه هفته آینده بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد جامع و مراسم تشییع و تدفین این شهدا نیز دوشنبه برگزار می شود.
در پایان نماز جمعه این هفته لاهیجان، جمعی از نمازگزاران با تجمع در مقابل مسجد جامع این شهر با سردادن شعار مرگ بر استکبار، حمایت خود را از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعلام کردند.
شهرستان لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.
ایرنا