جارستان – معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد گفت: از مجموع گونه های جانوری در معرض تهدید و انقراض در کشور، ۱۲ گونه آن مربوط به این استان است.

حسن اکبری در گفت و گو با ایرنا افزود: این گونه ها شامل یوزپلنگ، هوبره، کاراکال، شاه روباه، روباه شنی، گربه شنی، گربه پالاس، بالابان، آهو، جبیر، گورخر ایرانی و زاغ بور هستند.
وی اظهار کرد: این گونه ها ارزش حفاظتی بسیار بالایی دارند و اهمیت زیست محیطی استان به خاطر این گونه هاست.
معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد افزود: برای حفط گونه های جانوری، مشارکت و همراهی مردم و همچنین جلوگیری از فعالیت شکارچیان غیرمجاز ضروری است.
اکبری با بیان اینکه آسیب جدی به حیات وحش از دهه ۳۰ آغاز شد اضافه کرد: رفت و آمد انسانها ، ایجاد جاده های های متعدد و تخریب های معدنی در زیستگاههای حیات وحش موجب نابودی تعدادی از گونه های جانوری شد بطوریکه بیشتر جمعیت گونه های جانوری چون آهو و گورخر تا دهه ۵۰ نابود و منقرض شدند.
وی خاطر نشان کرد: در چند سال گذشته تعدادی از شکارچیان غیر مجاز، بیشترین نقش را در تخریب محیط زیست و شکار استان داشته اند که این افراد هم اکنون به محیط زیست برگشته و بهترین حامیان این بخش هستند.
اکبری تعداد محیط بانان استان را ۶۰ نفر بیان کرد و گفت: این تعداد نیرو برای حفاظت از عرصه های محیط زیست و جلوگیری از شکار غیر مجاز کافی نیست.