جارستان-طرح تجمیع خدمات رایگان دامپزشکی، در ششمین روز از هفته دامپزشکی در روستای مرز دشت بخش خمام در حال اجرا است.
در اجرای این طرح ۳۰۰ خانوار دامدار این روستا در زمینه چگونگی نگهداری دام ها خدمات رایگان مشاوره ای دریافت کرده و ۳۵۰ دام آنان نیز علیه بیماری های واگیر و کشنده واکسینه شدند . همچنین به دادمداران مرزدشت خمام نیز ۱۲ لیتر سم برای سمپاشی جایگاههای دام به صورت رایگان ارائه شد.

مدیر کل دامپزشکی گیلان در مراسم اجرای این طرح افزود: طرح های واکسیناسیون و ارائه خدمات دامپزشکی در همه ایام سال در حال اجرا است زیرا معتقدیم تولید غذای سالم ، با بهداشت عمومی و امنیت غذایی جامعه رابطه مستقیم دارد.

سهراب عاقبتی با بیان اینکه گیلان ۴۰۰ هزار راس دام سنگین شامل گاو و گاومیش و همچنین ۸۵۰ هزار راس دام سبک شامل گوسفند و بز در روستاها و مناطق عشایری دارد افزود: در ۶ ماه نخست امسال ۲ میلیون و ۴۰۰هزار راس دام علیه بیماری های دامی تب برفکی و آبله دامی و یک میلیون و ۱۰۰هزار راس دام علیه بیماری های مشترک مشمشه، شاربون و هاری واکسینه شدند.وی افزود: در حال حاضر هزار و ۷۰۰ بیماری دامی شناخته شد که از این تعداد ۸۵۰ بیماری بین انسان و دام مشترک است.عاقبتی تولید کیفی و کمی فرآورده های غذایی سالم را از اهداف مهم و سرلوحه فعالیت دامپزشکی اعلام کرد و افزود: در تلاشیم با کنترل، نظارت و ارائه خدمات ،زمینه تولید و عرضه غذای سالم را در جامعه فراهم کنیم.

هشتم تا چهاردهم مهرماه هفته دامپزشکی است.

 باشگاه خبرنگاران جوان