خبرگزاری میزان- رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده فلاورجان که گفته بود آقای ظریف در جایگاهی نیست که به نمایندگان مجلس بگوید اجازه می‌دهد یا نمی‌دهد گفت: وزیر نمی‌تواند برای چگونه صحبت کردن نمایندگان تعیین تکلیف کند.

حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان در تذکری نسبت به اهانت ظریف در نشست روز یکشنبه خانه ملت به نمایندگان ملت به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت: آقای لاریجانی! توضیحات آقای مطهری در نشست روز یکشنبه خانه ملت نتیجه‌بخش نبود.

وی افزود: قانون اساسی به نمایندگان مجلس اجازه داده است در هر زمینه‌ای اظهارنظر کنند، یکی از وظایف نمایندگان سوال از وزرا، استیضاح و تحقیق و تفحص است.

نماینده فلاورجان در مجلس همچنین تصریح کرد: آقای ظریف در نشست روز یکشنبه خانه ملت گفت که من اجازه نمی‌دهم چنین سوالی را در صحن علنی مطرح کنید، آقای ظریف در جایگاهی نیست که به نمایندگان مجلس بگوید اجازه می‌دهد یا نمی‌دهد.

نماینده فلاورجان در مجلس تأکید کرد: آقای لاریجانی! شما باید از کیان مجلس دفاع کنید، مجلس در رأس امور است، نمی‌شود یک وزیری بیاید و به نماینده‌ای که در سطح خودش است، توهین کند و آقای مطهری هم سَرسَری از آن بگذرد.

موسوی لارگانی در پایان خاطرنشان کرد:‌ باید آقای مطهری در همان لحظه اول میکروفن آقای ظریف را قطع می‌کرد و اجازه نمی‌داد آقای ظریف اینگونه در صحن علنی مجلس فریاد بزند.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر موسوی‌لارگانی توضیح داد: اگر آقای ظریف جمله‌ای را که شما گفتید، در صحن علنی بیان کرده باشد، حرف نادرستی بوده است، وزیر نمی‌تواند برای چگونه صحبت کردن نمایندگان مجلس تعیین تکلیف کند، بنده به این موضوع رسیدگی می‌کنم و می‌گویم متن دقیق صحبت‌های آقای ظریف را برای بنده بیاورند تا بررسی کنیم ببینیم وزیر امور خارجه در نشست روز یکشنبه مجلس در پاسخ به سوال آقای کریمی‌قدوسی نماینده مشهد چه گفته است.

ظریف نباید عصبانی می‌شد

محمدرضا ملکشاهی راد نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان در تذکری با استناد به ماده ۲۳ آیین‌نامه داخلی مجلس در خصوص حفظ شأن و منزلت مجلس، گفت: از رئیس و اعضای هیئت رئیسه مجلس گله دارم که گاهی شأن و منزلت مجلس زیر سوال می‌رود و اعضای هیئت رئیسه و رئیس آنچنان که باید از شان و منزلت مجلس دفاع نمی‌کنند.

وی با اشاره به جلسه گذشته مجلس و بررسی سوال نماینده مشهد از ظریف خاطرنشان کرد: در جریان سوالی که کریمی قدوسی نماینده مشهد از وزیر امور خارجه داشت، ضمن قدردانی از خدمات وزیر امور خارجه اما باید بگویم که وزیر نباید آن گونه مجلس و نمایندگان را مورد توپ و تشر قرار دهد و شأن و منزلت مجلس را رعایت نکند.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس همچنین با اشاره به گزارش رئیس دیوان محاسبات از حقوق‌های نامتعارف، گفت: دولتمردان چه پاسخی داده‌اند؟ آنها می‌گویند هیچ تخلفی صورت نگرفته است. بنده خواهشم این است که اجازه ندهید اقتدار مجلس زیر سوال برود.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر، گفت: دیوان محاسبات به صراحت گزارش خود را ارائه داد و شما می‌توانید نظارت هم داشته باشید. ضمن اینکه دیوان محاسبات کشور به عنوان یک نهاد رسمی برای رسیدگی به این امور مأمور شده بود و نظراتی که داده شده باید اجرایی شود.

رئیس قوه مقننه در مورد زیر سوال رفتن شأن و منزلت مجلس و برخورد هیئت رئیسه نیز گفت: آقای مطهری در جلسه روز یکشنبه توضیح داد که نباید آقای ظریف عصبانی می‌شد.

وی افزود: باید حرف را با متانت پاسخ داد و هم برای شأن وزارت امور خارجه و هم برای مجلس باید اینگونه باشد.

به گزارش خبرگزاری میزان،