جارستان – رئیس سازمان چای کشور گفت: امسال دو نوع تسهیلات در قالب بهزراعی و توسعه شبکه های آبیاری به چایکاران استان های گیلان و مازندران پرداخت می شود.

محمدولی روزبهان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال ۹۳ بمنظور عملیات بهزراعی به دو نوع هرس کفبر و کمربر بوته های چای، تسهیلات تعلق گرفت که بمنظور جوان شدن باغات، امسال نیز بطور اختصاصی به چهار هزار هکتار باغ چای تسهیلات پرداخت می شود.
وی خاطرنشان کرد: به ازای هر هکتار باغ چای بابت هرس کمربر، ۳۰ میلیون ریال و به ازای هر هکتار هرس کفبر ۶۰ میلیون ریال تسهیلات بدون بهره، با تنفس سه ساله و سررسید پس از دو سال اعطا خواهد شد.
رئیس سازمان چای اظهار داشت: چایکاران می توانند از نیمه دوم مهرماه به اداره های چای شهرستان ها مراجعه و درخواست های خود را برای دریافت این تسهیلات ارائه دهند تا براساس آئین نامه ابلاغی، نسبت به تخصیص وام اقدام شود.
روزبهان مجموع تسهیلات اختصاص یافته را ۳۰۰میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: این تسهیلات به بانک ها ارتباطی ندارد و با توجه به دریافت اعتبارات و موجود بودن آن در وجه سازمان، بطور مستقیم به حساب چایکاران واریز می شود.
وی خاطرنشان کرد: برای بهینه سازی مصرف انرژی و تقویت سیستم تولید کارخانه های چایسازی، تسهیلاتی نیز برای این واحدها در نظر گرفته شده که با بهره چهار درصد در اختیار آنان قرار می گیرد.
رئیس سازمان چای کشور گفت: پیش بینی ما آن است که با پرداخت این تسهیلات، عملیات بهزراعی در حدود چهار هزار هکتار باغ چای انجام شود؛ در عین حال سامانه تولید واحدهای چایسازی به روز رسانی شده که این کار در ارتقای کمی و کیفی محصول موثر خواهد بود.
به گفته روزبهان، با توجه به تمهیدات وزارت جهاد کشاورزی در بخش توسعه شبکه های آبیاری، ما نیز در بخش سازمان چای بدنبال توسعه شبکه های آبیاری تحت فشار در باغات هستیم و دولت ۸۵درصد هزینه ایجاد شبکه های آبیاری در باغ ها را بصورت یارانه پرداخت می کند.
وی از باغداران خواست که تقاضای خود را برای دریافت این تسهیلات ارائه دهند تا در کمترین زمان ممکن کارشناسان این سازمان، نسبت به توسعه آبیاری تحت فشار برای باغ های آنها اقدام کنند.
وی گفت: مطمئن هستیم که اقدامات حمایتی دولت در سه سال اخیر، باعث نجات و احیای صنعت چای کشور شد و با استمرار این حمایت ها، بار دیگر شکوفایی به این صنعت باز خواهد گشت.
روزبهان با اشاره به اینکه طی سال های اخیر با بهبود تولید چای داخلی، یکصد میلیون دلار چای خارجی کمتر وارد کشور شده، افزود: حمایت های دولت از این محصول مهم و اساسی که نقش مهمی در درآمد کشور دارد، موجب ارتقای تولید چای داخلی و کاهش واردات و خروج ارز از کشور خواهد شد و این امر اشتغال و ثروت را برای مردم و چایکاران به ارمغان می آورد.
وی یکی دیگر از برنامه های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی را ارتقای بهره وری عنوان و خاطرنشان کرد: در همین راستا، سازمان چای بمنظور افزایش بهره وری و درآمد چایکاران آبیاری تحت فشار، توسعه مکانیزاسیون، بهزراعی، تغذیه مناسب باغات چای، بهینه سازی و به روز رسانی دستگاه ها و تجهیزات کارخانه ها را دنبال می کند.
به گزارش ایرنا، چایکاران استان های گیلان و مازندران تاکنون ۱۲۵ هزار تن برگ سبز چای به ارزش اقتصادی دو هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال از باغ های چای کشور برداشت کرده اند که این میزان حدود ۶۰درصد نسبت به مدت مشابه قبل، افزایش نشان می دهد.
فصل برداشت چای از اردیبهشت ماه هر سال آغاز و تا پایان مهرماه خاتمه می یابد.
۵۰هزار خانوار چایکار در ۲۸ هزار هکتار از باغ های چای استان های گیلان و مازندران به چایکاری اشتغال دارند.
خبرنگار: فرهاد نظرپور ** انتشاردهنده: امیرحسین کبیری
ایرنا