جارستان-استاندار گیلان بر مطرح کردن آمار صحیح و عملکردها توسط مسؤولان به‌ویژه دهیاران تأکید کرد و گفت: راضی نیستم آمارهای غلط در گیلان ارائه شود.

 محمدعلی نجفی عصر امروز در همایش تجلیل از راهوران محله گیلان با اشاره به اینکه نخستین حرکت اجتماعی انسان‌ها از روستاها آغاز شده است اظهار کرد: نخستین تجمع‌ها، نشست‌ها، دورهم جمع شدن‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در مزارع، کوچه‌ها و خیابان‌ها از روستاها آغاز شده است.

وی ادامه داد: تا ۱۰۰ سال گذشته حضور روستاییان در روستاها پر رنگ بود اما پس از انقلاب صنعتی تخریب هویت زندگی انسان‌ها آغاز شده است.

استاندار گیلان به تخریب محیط زیست، هوا و سردرگمی در شهرها و همچنین بیکاری مزمن و پنهان پس از ماشینی شدن جامعه‌ها اشاره کرد و افزود: با توجه به وجود تراکم انسانی در شهرها این جمعیت به حاشیه‌ها رانده شده و اکنون به عنوان حاشیه‌نشینی مطرح است.

نجفی در ادامه با قدردانی از تلاش ویژه نیروی انتظامی در ایجاد امنیت و آرامش در جامعه، بیان کرد: درک مردم‌سالاری دینی بین مسؤولان حائز اهمیت است.

وی همچنین با بیان اینکه سرشماری اینترنتی عمومی نفوس و مسکن از سوم مهرماه جاری همزمان با سراسر کشور در گیلان آغاز شده است، تصریح کرد: قرار نبود فرمانداران، بخشداران و دهیاران جایگاه گیلان در ثبت‌نام اینترنتی سرشماری عمومی و نفوس مسکن را کاهش دهند.

این مسؤول، گیلان را دارای ادعای درشت فرهنگی و استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار در کشور عنوان کرد و گفت: کسب رتبه‌های شهرستانی و بخشی در سرشماری عمومی نفوس و مسکن تاثیرگذار است.

نجفی با تأکید براینکه جلسه‌ها نباید نمایشی برگزار شود، خاطرنشان کرد: امسال دولت هنوز از مشکلات سال‌های گذشته فارغ نشده و باید تلاش کنیم هزینه دولت کاهش پیدا کند.

وی به ارتقای دولت الکترونیک گیلان از رده انتهایی به رتبه دهم کشور اشاره کرد و یاد‌آور شد: ارائه آمار صحیح در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در مناطق مختلف حائز اهمیت است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه بخش بسیاری از اشتغال را می‌توانیم در روستاها ایجاد کنیم، اظهار کرد: اشتغال‌زایی در شهرها نیازمند هزینه بسیاری است.

*توسعه صنایع تبدیلی در روستاها

نجفی از توسعه صنایع تبدیلی وابسته به محصولات کشاورزی در روستاهای گیلان خبر داد و افزود: به صنایعی نیاز داریم که بتواند سهم بسیاری در ارزش افزوده محصولات کشاورزی ایجاد کند.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر حفظ جایگاه روستاها، بیان کرد: در دوران دفاع مقدس روستائیان کمک بسیاری به جنگ کردند.

استاندار گیلان، خواستار حفظ هویت و اندیشه پاک روستائیان شد و تصریح کرد: تلاش و حرکت‌های کلان در روستاها باید حفظ شود.

نجفی بر حضور دهیاران در کنار دیگر دستگاه‌ها به‌ویژه نیروی انتظامی تأکید کرد و گفت: دهیاران فرصتی بزرگ برای نظام اسلامی محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به تغییر کاربری در روستاها، خاطرنشان کرد: توجه نکردن دهیاران و اداره‌های مربوطه سبب تخلف در ساخت‌وسازها شده است.

استاندار گیلان متذکر شد: گاهی دهیاران هدایت‌کننده تخلف و جرایم هستند و اگر این موضوع مشاهده شود به‌شدت با آن برخورد می‌کنیم.

نجفی بر مشارکت جدی دهیاران برای گسترش بیمه‌های صندوق کشاورزی در روستاها تأکید کرد و یادآور شد: دولت در مورد بیمه سلامت حرکت بی‌نظیری را انجام داده است.

وی با بیان اینکه یک‌هزار و ۷۵۰ دهیار گیلان سفیران دولت در روستاها محسوب می‌شوند، اظهار کرد: واقعیت‌ها به مردم گفته شود و به‌دنبال ارائه کارهای نکرده نیستیم.

استاندار گیلان، خواستار ارائه آمار صحیح و عملکردها توسط مسؤولان به‌ویژه دهیاران به مردم شد و افزود: راضی نیستم آمارهای غلط ارائه شود.

نجفی با اشاره به وجود ناامنی در کشورهای منطقه، بیان کرد: امسال ۱۳٫۵ میلیون نفر دانش‌آموز و ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دانشجو در امنیت کامل وارد مدارس و دانشگاه‌های کشور شدند و این امر به برکت خون پاک شهدا تحقق پیدا کرده است.

خبرگزاری فارس