جارستان-رئیس فدراسیون فوتبال ایران با اشاره به انجام بازی تیم ملی برابر کره در روز تاسوعا گفت که تاکنون هیچ تغییری در زمان این بازی انجام نشده است. تاج گفت که در مذاکرات خود با فیفا برای تغییر روز این بازی حتی موضوع کناره‌گیری از بازی را مطرح کرده، اما تاکنون نتیجه نگرفته است.

 مهدی تاج یا حضور در برنامه ورزش و مردم درباره حضورش در رده‌های مختلف فوتبال گفت: کار کردن برای مردم به صورت کلی قشنگ است و البته سخت. من همه مراتب مدیریتی در فوتبال را طی کردم و حقوق بگیر فوتبال هم نیستم. رک هم هستم و حرف خودم را می زنم چون عوایدی از فوتبال نداشتم و ندارم و نخواهم داشت.

وی درباره سفرهای زیادش در روزهای اخیر و کثیرالسفر بودنش عنوان کرد: آنطور که می‌گویند خیلی اهل سفر نیستم. برخی‌ها بحث کردند که چرا نگاه فدراسیون به فوتسال مثل فوتبال نیست. من به فوتسالی‌ها گفتم این طور نیست. خودم هم به کلمبیا رفتم تا در کنارشان باشم. بعد هم کنگره فیفا در هند بود که باید حتما شرکت می‌کردم. اتفاقا همان شهر و همان زمان، تورنمنت آسیایی برای تیم نوجوانان بود که آنجا نیز سر زدم.

تاج در مورد بازی‌های پیش‌رو برای تیم‌ملی و انجام بازی با کره‌جنوبی در روز تاسوعا تصریح کرد: محرم و صفر همه چیز ماست. اگر در جنگ تحمیلی موفق بودیم به خاطر این بود که شهدای ما به اباعبدالله (ع) اقتدا کردند. من هم مثل همه، اولویتم عزاداری اباعبدالله (ع) است اما چرا در روز تاسوعا باید بازی کنیم، حرف درستی است. توضیح ما هم این است تقویم فیفا ۴ ساله تنظیم می‌شود و در سال ۱۳۹۱ نوشته شده است. الان در سایت فیفا تا سال ۲۰۲۴ هم برنامه‌ریزی شده است. آنجا هم گفته شده که در مجموع ۱۱ اکتبر که ۲۰ مهر می شود، بازی ایران و کره جنوبی است.

وی ادامه داد: فدراسیون هیچ گونه دخل و تصرفی در برنامه ریزی فیفا ندارد و فیفا خودش برای تیم ها برنامه ریزی می‌کند. این برنامه‌ریزی و اتفاقات زمان ما نبود ولی هر اتفاقی در فوتبال می افتد ما باید پاسخگو باشیم. وقتی که فیفا زمان بازی را به فدراسیون اعلام کرد ما برنامه ای که به آنها ارسال کردیم نوشتیم و عنوان کردیم این مسابقه را نمی توانیم برگزار کنیم. در اولین نامه مخالفت‌مان را برای برگزاری این بازی در روز تاسوعا اعلام کردیم. همچنین در نامه دیگری که از سوی اقای حسنی‌خو به شورای تامین ارسال شد، اعلام کردند که آمادگی برگزاری این بازی‌ها را در روز تاسوعا داشته باشند. به علاوه خودم به مالزی رفتم و به مسئولان AFC همین موضوع را اعلام کردم. پیشنهاد هم دادم زمان بازی ها را جابجا کند.

تاج افزود: کره جنوبی برنامه پیشنهادی ما را نمی‌پذیرفت. همچنین پیشنهاد دیگر عقب انداختن بازی‌ها بود که از فیفادی خارج می شد اگر این اتفاق می‌افتاد لژیونرهایمان را در اختیار نداشتیم. با این حال ما باز هم به تلاش هایمان ادامه دادیم و تماس هایمان را برقرار کردیم و نهایتا به ملاقات ۲۷ مرداد با اینفانیتنو در فیفا منجر شد. در آنجا هم کلی بحث کردیم و گفتیم روز تاسوعا برایمان روز بسیار مهمی است. اینفانتینو گفت امسال کاری نمی‌توانم بکنم اما برای سال های آینده می توانم این دو روز را در تقویم لحاظ کنم. ما حتی بحث کناره‌گیری را مطرح کردیم اما بازهم او گفت تغییر زمان بازی ممکن نیست.

رییس فدراسیون فوتبال در ادامه گفت: وزیر ورزش نیز به من پیشنهاد دادند با کره جنوبی وارد مذاکره شویم و آنها را وادار به تغییر زمان بازی کنیم. هنوز منتظر پاسخ کره‌ای ها هستیم. نظر نهایی را سرمربی کره جنوبی باید بدهد. راه حل اخر این است که ما بازی را برگزار کنیم و شرایط خاصی ایجاد شود تا مردم بتوانند هم بازی را ببیند و هم عزاداری را از دست ندهند. حتی ساعت بازی طوری است که نه باز عزاداری ظهر تاسوعا تداخل دارد و نه با عزاداری شب عاشورا. ضمن اینکه جلسه ای با شورای تامین خواهیم داشت تا در مورد چگونگی برگزاری این مراسم هماهنگ شویم.

تاج در  بخش دیگری از این گفت و گو درباره انتقاداتی که به کم‌کاری فدراسیون فوتبال وجود دارد گفت: کاری دیگری نمی توان کرد از زمانی که آمدیم کار  را به صورت جدی انجام دادیم اما چیزی که وجود دارد ممنوعیت استفاده از شعایر مذهبی در بازی‌هاست اما ما حتی اگر بخواهیم جریمه هم بدهیم باز هم این کار را می‌کنیم و پرچم های مشکی بزرگ در ورزشگاه نصب خواهد شد.

وی درباره اینکه گفته می شود چهار سال پیش باید از این موضوع جلوگیری می شد و فدراسیون قبلی در این مورد کم کاری کرده است، عنوان کرد: عربستان اعلام کرده در ۱۰ روز حج بازی انجام نمی دهد. اما مسئله ای که وجود دارد این است که نمی توان زمان را تعیین کرد و مثلا گفت ۱۱ اکتیر چهار سال دیگر مصادف با چه روزی می شود. اینفانتینو نیز از ما خواست در این مورد به او کمک کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال درمورد افتخار آفرینی تیم فوتسال ایران در کلمبیا، خاطرنشان کرد: نمی‌دانم بالاخره تیم ما به جام جهانی رفته خوب بوده یا بد. متاسفانه فضای رسانه‌ای علیه فدراسیون ایجاد می‌شود که انگار جرم کرده‌ایم و به پاداش‌ها انتقاد می‌شود. حرف این است صدا و سیما چه پولی به ما داده است. صدا و سیما که ۲۳ میلیارد قرارداد امضا شده با ما دارد می‌گوید که ندارم بدهم. گزارشگران محترم باید این را در نظر بگیرند حالا اگر به جای ۵۰۰۰ دلار، ۵۰ هزار دلار بدهیم می‌گویند چرا اینقدر زیاد دادید.

وی افزود: زمانی که بازی اول را باختیم دوستان تیتر زدند آقای تاج تا دیر نشده وضعیت را عوض کن اما حالا که تیم به جمع ۴ تیم رفته این سایت‌ها از آن لب بوم افتاده‌اند. با این حال معتقدم باید اعتبار بیشتری به فوتسال بدهیم. شمس، درودگر و شمسایی در مراسم بدرقه آمدند و صحبت کردند و تیم با همدلی به جام جهانی رفت. اعتراض ها هم منطقی است.

تاج در مورد لباس های تیم ملی توضیح داد: ما قراردادی با جیووا امضا کرده بودیم اما این قرارداد به خوبی بسته نشده بود. انتقاد منطقی به لباس‌ها مطرح شد. ما رفتیم سراغ برند خارجی، سپس به تولید داخلی پرداختند و گفتند نابسمانی در فدراسیون فوتبال به وجود آمده است. سایت ها نوشتند میلیاردها تومان باید به جیووا جریمه دهیم.

تاج در مورد دوخت و دوز لباس های تیم ملی فوتسال گفت: لوگوی جیووا بزرگ بود وباید کوچک می شد. متاسفانه برخی فضای فکری منفی ایجاد کردند. این فضا باید تغییر کند. جیووا به لحاظ استناد فنی ایراد داشت و لوگوی آن باید کوچک می شد. فیفا پیراهن ادیداس را قبول نکرد چرا که قبل از مسابقات جیووا را به آنها اعلام کرده بودیم و امکان تغییر وجود نداشت. ترابیان کل شهر را گشته بود  و نتوانسته بود جیووا را پیدا کند به همین دلیل مجبور شدیم لباس ها را به خیاط بسپاریم تا دوخت و دوز انجام شود.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد برخورد فدراسیون فوتبال با کی‌روش در مسائل مختلف گفت: من خیلی مسائل را رسانه‌ای نمی‌کنم البته با رسانه‌ها تعامل دارم اما تعامل استاندارد. ما با کی‌روش صحبت می‌کنیم و نظرات را می‌گیریم. تمام تیم های باشگاهی حاضر در جام باشگاه‌های آسیا برای ما حکم تیم ملی را دارند.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم برای تقویم تیم ملی کاری کنیم اما برخی باز هم به تعطیلی های لیگ اعتراض می کنند.

تاج در مورد اختلاف موجود بر سر سامانه ۳۰۹۰ گفت: ما احساس کردیم که این پول حق فدراسیون فوتبال است. الان به این نتیجه رسیده‌ایم که ۳۰۹۰ را نه فقط برای پرسپولیس و استقلال بلکه برای کل باشگاه هاست. ۳۰۴۰ را حذف کردیم چون همراه اول عنوان کرده نمی تواند فراورده فوتبالی تولید کند.

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه درباره انتقاد رسانه‌ها از فدراسیون گفت: این یک اصل است که اگر انتقاد نشود احترام هم به شما گذشته نخواهد شد اما بعضی رسانه‌ها تیتر زدند که دیپلماسی فوتبال ایران دوباره شکست خورد. این کار ها درست نیست باید مجموعه کار را ببینم. اینفانتینو و شیخ سلمان می خواستند وزن کشی مقابل هم انجام دهند، مگر چین شانس اول نبود. NO را نشان داد. استرالیا هم این کار را کرد. با اینکه کفاشیان خودش کاندیدا بود دید جمع به یک اجماع رسیده و ما NO را نشان دادیم.

تاج در پایان در مورد بلیط فروشی گفت:  درست بود اما در بحث بلیت فروشی سال گذشته ۵۸۶ هزار بلیت فروختیم. اگر میانگین بلیت ۱۰ هزار تومان باشد، حدود ۶ میلیارد تومان بلیت فروخته شده است. در قرارداد آمده بود که ۶ میلیارد مالیات به همراه ارزش افزوده باید از سوی شرکت طرف قرارداد پرداخت شود. حدود ۵ میلیارد تومان نیز در این میان است که اگر ما در بانک می‌گذاشتیم، سالی ۲۰ درصد سود می‌گرفتیم. البته حق فسخ هم در قرارداد وجود دارد. اگر قرارداد خوبی نیست، باید آن را سازمان لیگ فسخ کند در غیر این صورت باید کار را ادامه داد.

ایسنا