جارستان-نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز «اشتغال» و «تولید» از بحران های اصلی کشور است، گفت: برای مقابله با بحران های اشتغال، تولید و حقوق های نجومی به روحیه انقلابی، تلاش و همدلی نیاز داریم.

جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی امروز در همایش «دولت، صنعت و دانشگاه فنی و حرفه‌ای»، با اشاره به ارتباط صنعت و دانشگاه، اظهار کرد: امروز «اشتغال» و «تولید» از بحران های اصلی کشور است که دولت ها هم در طول این مدت تلاش زیادی کردند.

وی افزود: برنامه های چهارم و پنجم توسعه را پشت سر گذاشتیم و خیلی نسبت به ترسیم برنامه در بحث تولید کار و علم عقب هستیم.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم گفت: با آغاز جنگ تحمیلی کشور دچار بحران شد که افراد با روحیه انقلابی و ایثارگری وارد عرصه شدند، امروز هم برای مقابله با بحران های اشتغال، تولید و حقوق های نجومی به روحیه انقلابی، تلاش و همدلی نیاز داریم.

کوچکی نژاد با بیان اینکه رقابت محصولات ما در داخل و خارج کشور بسیار پایین است، ادامه داد: بحث آموزش و کار را راه حل این معضل می دانند، در واقع چقدر از آموزش های ما کاربردی است؟! مشاوره، آموزش صحیح، بهره گیری از امکانات و منابع از جمله موارد موثر است.

وی تصریح کرد: تاکنون ۳۳ درصد دانش آموزان ما به سمت هنرستان ها گرایش پیدا کردند، امسال آموزش و پرورش با اشتباه در هدایت تحصیلی، باعث ایجاد بحران در خانواده های دانش آموزان شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم گفت: دانشگاه های فنی و حرفه ای می توانند بخشی از گره هایی که وجود دارد را حل کنند لذا باید این دانشگاه ها را تقویت کرد.

این نماینده مردم در مجلس بابیان اینکه در برنامه پنجم توسعه مصوب شده بود که هر دانش آموز باید یک مهارت را بیاموزد، گفت: کار و دانش روش خوبی بود که دانش و حرفه را به هم نزدیک کرده بود ولی تعطیل شد.

وی با اشاره به تشکیل سازمان ملی مهارت، یادآور شد: استانی کردن دانشگاه های فنی و حرفه ای از اقدامات خوبی است که می توانیم ردیف مستقل بودجه ای را در گیلان داشته باشیم.

ایسنا