جارستان-مجلس سنای آمریکا به لغو وتوی اوباما علیه قانون تعقیب قضایی مقامات سعودی به دلیل دست داشتن در حوادث یازده سپتامبر رأی داد.


العالم: سناتورهای آمریکایی روز چهارشنبه با اکثریتی بیش از دو سوم، به لغو وتوی اوباما علیه قانون موسوم به “تعقیب قضایی حامیان تروریسم” که محاکمه مقامات سعودی دخیل در یازده سپتامبر را ممکن می کند، رأی دادند.
به نوشته اسکای نیوز عربی، پیشنویس طرح برخورد قانونی با حامیان تروریسم که موسوم به قانون ” ۱۱ سپتامبر” است، با هدف اخذ غرامت از عربستان سعودی برای خانواده های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تهیه شده است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گذشته (۲۳ سپتامبر) این قانون را وتو کرد.
توجیه اوباما برای وتوی قانون ۱۱ سپتامبر که به تصویب دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا رسیده است، حفظ منافع آمریکا در خاورمیانه است.
به گزارش رسانه های آمریکایی، دفتر میچ مک کونِل، رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا، روز دوشنبه اعلام کرد که قانون ۱۱ سپتامبر بار دیگر برای لغو وتوی اوباما به رأی گذاشته خواهد شد.
هر یک از دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا (کنگره) برای لغو وتوی اوباما نیاز به رأی مثبت دو سوم اعضای خود دارد.
عربستان تهدید کرده است که اگر قانون ۱۱ سپتامبر تصویب شود، ذخایر ارزی و سرمایه های خود را از آمریکا خارج خواهد کرد.
پانزده نفر از نوزده تروریستی که روز ۱۱ سپتامبر با هواپیماهای مسافربری به اهدافی در آمریکا، خصوصاً برج های تجارت جهانی در نیویورک، حمله کردند تبعه عربستان بودند.