جارستان-رئیس جمهور با اشاره به کاهش قیمت نفت، گفت: یک سال گذشته که نفت از ۱۲۰ دلار به ۴۰ دلار کاهش پیدا کرده بود، کشور بی دغدغه اداره شد، چرا شکر نعمت نمی کنید؟

 رئیس جمهور صبح امروز در جریان سفر استانی به قزوین، در جمع مردم این استان با اشاره به اینکه قزوین به عنوان چهره درخشان مردم فداکار در کشور ایران می درخشد، گفت: قزوینِ شهید رجایی، آن چهره ماندگار، استوار، مقاوم، صبور و دارای ایستادگی که همواره افتخار می کرد به عنوان فرزند ملت باشد، شهید رجایی که بار بسیار سنگین اداره و ثبات کشور در شرایط بسیار سخت سالهای ۵۹ و ۶۰ تا روز شهادت خود را به دوش گرفت.

روحانی با بیان خاطره ای از شهید رجایی در زمستان سال ۵۷ گفت: شبی عده ای از بزرگان کشور در حضور شهید بهشتی در ساختمان نخست وزیری جلسه ای داشتیم، دیروقت بود. جلسه حدود ساعت ۱۰ شب شروع شد. مرحوم رجایی برای تکمیل کارهایش پشت میز نشسته بود و ما هم روی زمین نشسته بودیم. اما حدود ۱۱ شب نگاه کردیم و دیدیم مرحوم رجایی پشت میز خوابش برده است که آن زمان شهید بهشتی به ما گفت ساکت باشید. ایشان ۴۸ ساعت است که نخوابیده اند.

رئیس جمهور افزود: مرحوم رجایی در آن شرایط حساس کشور، بار مسئولیت را بر دوش گرفت و ۸ شهریور را به عنوان روز جاودانه ایثار و شهادت خود و یار دیرینش شهید باهنر به ثبت رساند.

وی با اشاره به اینکه قزوین شهر شهید بابایی است، گفت: آن خلبان ایثارگر و بی نظیر در تاریخ ایران که خاطرات فراوانی از وی قبل از جنگ، در دوران جنگ و در جبهه های نبرد دارم که فرصت دیگری لازم است تا آنها را بیان کنم.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه ۳۱ شهریور صدام میان متجاوزگر به کشور ما حمله کردند، عنوان کرد: اولین قدرتنمایی نیروهای مسلح سرزمین ما در روز اول مهر با پرواز ۱۴۰ فروند هواپیما به قلب عراق و بمباران مراکز حساس و حیاتی عراق بود.

روحانی ادامه داد: درسی که ملت ایران به متجاوزین در کمتر از ۲۴ ساعت دادند، سراسر عراق را به لرزه درآورد و پیامی برای جهانیان داشت که غیورمردان ایران در هیچ شرایطی تجاوز را تحمل نخواهند کرد.

وی گفت: در سراسر ۸ سال دفاع مقدس، سپاه، بسیج، ارتش، نیروهای انتظامی، مردم غیور و عشایر، مقاومت کرده و توانستند عظمت ملت را در تاریخ جهان به ثبت برسانند.

رئیس جمهور افزود: امروز باید از دفاع مقدس درس بیاموزیم، دفاع مقدس در سایه ایثار، ایستادگی و انگیزه های دینی در برابر جهانیان بود.

روحانی افزود: اگر مردم دو دستگی، اختلاف و شکاف میانشان حاکم بود، اگر مردم در گوشه و کنار فقط شعار می دادند و کمر همت برای فداکاری و ایثار نمی بستند، اگر ملت ایران در برابر متجاوزین ایستادگی نمی کردند، آیا ما می توانستیم به پیروزی بزرگ و پرافتخار در دفاع مقدس دست یابیم؟

رئیس جمهور ادامه داد: امروز هم، راه پیشرفت و تعالی ما در سایه وحدت، برادری و انسجام برای حفظ منافع ملی امکان پذیر است. من در اینجا می خواهم به مردم غیور استان قزوین و مردم ایران عرض کنم به عنوان پیام سفر به اجلاس غیرمتعهدها در آمریکای لاتین و به عنوان سوغات سفر، از سازمان ملل، مردم غیور ایران می خواهم نمونه ای از آثار وحدت، ایستادگی شما و اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری را به عرضتان برسانم.

وی تصریح کرد: سه سال قبل هر کسی که به سازمان ملل یا دیگر اجتماعات جهانی می رفت، شاهد وحدت غرب و شرق و مزدوران آنها برای اتهام زنی به ملت بزرگ ایران بودند.

روحانی گفت: در همه سخن ها و جلسات یا سخن آنها لحن نصیحت به مسئولین ایرانی بود که مثلا چرا در امور داخلی کشورها مداخله می کنید؟ چرا سلاح کشتار جمعی تولید می کنید؟ و چرا جهان را تهدید می کنید؟ و از این قبیل اتهامات بی اساس وارد می کردند.

رئیس جمهور اضافه کرد: امسال در سراسر اجتماعات بین المللی در مذاکرات، جلسات و ملاقات هایی که من در حد فرصت خود با ۲۲ نفر از رهبران جهان داشته ام، اولین سخنی که آنها گفتند تبریک به ایران برای موفقیت در برابر قدرت های جهانی بود.

وی تصریح کرد: کشورهای غیرمتعهد به ما می گفتند پیروزی شما در مذاکرات هسته ای تنها دفاع از حقوق خودتان نبود بلکه دفاع از حقوق جهان در حال توسعه و همه کشورهای در حال پیشرفت بود.

روحانی اظهار داشت: ما در مذاکرات هسته ای به جهانیان گفتیم شما نمی توانید فناوری های پیشرفته را در چند کشور منحصر کنید. شما نمی توانید به کشورهای در حال پیشرفت بگویید که نباید به فناوری های پیشرفته ورود کنید.

رئیس جمهور ادامه داد: این پیام صریح اجلاس غیرمتعهدها به ملت بزرگ ایران بود. امسال در سازمان ملل اگر سخن و حمله ای بود، حمله به آنهایی بود که می خواهند از فرصت برجام به خوبی استفاده کنند. اگر سخن تندی بود آن سخن به آنهایی بود که به مردم مظلوم یمن حمله و آنها را بمباران می کنند.

وی افزود: شما ملت غیور ایران و جوانان عزیز در این سه سال با ایثار، فداکاری و ایستادگی‌تان چهره ایران را در برابر دیدگان جهانیان عوض کرده و عزت بخشیدید.

روحانی گفت: دولت اگر هر پیشرفتی داشته باشد، در سایه حمایت های ملت و هدایت های رهبری معظم انقلاب بوده است. این شما بودید که پیروز شدید و ما نماینده شما بودیم.

رئیس جمهور بیان کرد: ما امروز در سراسر جهان در تمام مذاکرات این را می گوییم که چگونه باید از فرصت پسابرجام در فضای ایران و منطقه استفاده کرد.

وی تصریح کرد: ایران به عنوان سدی در برابر تروریسم در منطقه و جهان ایستاده است، دیگر گذشت روزهایی که ایران را به حمایت از تروریسم متهم می کردند، ایران را به ساخت بمب هسته ای متهم می کردند و از این قبیل اتهام های بی اساس و امروز عظمت ایران برای همه جهانیان روشن شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه  ملت ایران توانسته چهره واقعی این سرزمین را به جهانیان نشان دهد، ادامه داد: ما در سفری که به نیویورک به آمریکا داشتیم، دیدیم تمام کشورهای تولید کننده و صادرکننده نفت به خاطر افت قیمت نفت در یک سال و نیم گذشته دچار چه مشکلات عجیبی شدند.

روحانی ادامه داد: شما می دانید در ونزوئلا ۴۸۵ درصد تورم در عرض یک سال گذشته به وجود آمده است؟ شما می دانید عربستان در روزهای اخیر به خاطر کاهش قیمت نفت، حقوق کارمندان خود را کاهش داده؟ شما می دانید عربستان در سال گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار کسری بودجه داشته و از ذخایر کشور برای اداره امور خود استفاده کرده است؟
رئیس جمهور عنوان کرد: چرا روزنامه ها، صدا و سیما، خبرنگاران و نویسندگان واقعیت های ایران را به مردم نمی گویند؟ مردم بدانند در یک سالی که گذشت با وجود افت قیمت نفت نه تنها ما از ذخایر برداشت نکردیم بلکه ۲۰ درصد درآمدمان را به ذخایر ریختیم.

وی گفت: در همه کشورهای تولیدکننده نفت، قیمت پول ملی به نصف و در بعضی کشورها به یک پنجم تنزل پیدا کرده است اما بازار ایران در شرایط سخت یک سال گذشته که نفت از ۱۲۰ دلار به ۴۰ دلار کاهش پیدا کرده بود، دارای ثبات بود و کشور بی دغدغه اداره شد، چرا شکر نعمت نمی کنید؟

روحانی گفت: به برخی کشورهای صادر کننده نفت گفتند در یک سال گذشته هم رشد اقتصادی داشتیم و هم تورم کاهش یافته که دچار حیرت بودند و می گفتند شما چند صد میلیارد دلار از ذخایرتان برداشت کردید، اما من گفتم ما میلیاردها دلار به ذخایرمان هم اضافه کردیم.

رئیس جمهور عنوان کرد: من گزارش کار دولت نمی دهم، گزارش ایستادگی شما ملت را می دهم؛ باید خودمان را برای ساختن ایران آماده کنیم زیرا تمام شاخص ها می گوید که حرکت اقتصادی در ایران رو به رشد است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: نه تنها در شکر، برنج، جو، ذرت و سایر محصولات قدم به پیش گذاشته ایم، بلکه در صنعت هم حرکت رو به جلو داریم.

روحانی عنوان کرد: استاندار قزوین به من قول داده که تا پایان سال هزار مرکز اقتصادی را که یا با تمام ظرفیت کار نمی کنند یا نیاز به تخریب شدن دارند را فعال کند؛ حرکت مردم قزوین در جهت صنعت است.

وی گفت: صادرات ما نشان می دهد حرکت اقتصادی، صنعت و خدمات رو به جلو است. همانطور که در پیام نوروزی اعلام کردم و گفتم به دنبال هدف رشد ۵ درصدی در اقتصاد هستیم، امروز قول می دهم در ماه هفتم سال تا پایان سال رشد اقتصادی به بالای ۵ درصد خواهد رسید.

رئیس جمهور اضافه کرد: در این سفر برای توسعه بیشتر استان قزوین، آنچه در توان داشتیم در تهران تصمیم گیری کرده و شرح آن فردا در شورای اداری استان تشریح خواهد شد.

روحانی ادامه داد: اولین تصمیم دولت در زمینه آب استان است. باید آب کشاورزی را درست کنیم.

وی با بیان اینکه باید از آب به طور بهینه استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: دولت در طول سالجاری ۲۰ هزار هکتار زمین کشاورزی را با آبیاری نوین احیاء خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت: در طول سالهای گذشته و در دولت های قبلی، آبیاری نوین در قزوین در ۲۰هزار هکتار اجرا شده که دولت در این مدت ۵هزار هکتار آبیاری نوین را اجرا کرده و با این سفر در سال ۹۵ و ۹۶ میزان ۲۰ هزار هکتار دیگر آبیاری نوین در این استان افزوده خواهد شد که این اولین تصمیم دولت برای استان قزوین است.

روحانی خاطرنشان کرد: حل مشکل آب آشامیدنی قزوین و مسائل مربوط به فاضلاب نیز در دستور کار دولت قرار دارد.

وی یادآور شد: برای آب قزوین، یک طرح کوتاه مدت داریم که امسال انجام می شود و یک طرح بلند مدت برای انتقال آب سد طالقان به قزوین داریم که تصمیمات لازم برای اجرای آن اتخاذ خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: دومین کار مسئله راه و راه آهن قزوین است که باید شرایطی فراهم شود تا مردم به راحتی از قزوین به زنجان، رشت و تهران رفت و آمد کنند.

مهر