جارستان- مدیر جهاد کشاورزی رودسر از پیش بینی تولید حدود دو هزار و ۶۰۰تن راتون در اراضی شالیزاری این شهرستان خبر داد.

احسان اله مشتاق روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ارزش اقتصادی این میزان تولید راتون را ۱۲۰میلیارد ریال ذکر کرد که از سوی دو هزار کشاورز بهره بردار انجام می گیرد.
وی سطح زیر کشت و برداشت امسال راتون در این شهرستان را سه هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام که این میزان سال گذشته یک هزار و ۵۰۰ هکتاربوده که موید افزایش محسوس سطح زیر کشت و تولید راتون است.
مشتاق با اشاره به این که شرایط جوی و توسعه فنی آموزش های ترویجی عامل مهم و تاثیر گذار در افزایش تولید راتون امسال در این شهرستان بوده تصریح کرد : طعم و کیفیت این محصول به مراتب بهتر از برنج اولی است که برداشت می شود بطوریکه قیمت آن حدود ۱۰هزار تا ۲۰ هزار ریال در هر کیلو بیشتر از محصول برنج اولی است.
وی یاد آور شد : برداشت راتون از هفته گذشته در این شهرستان آغاز شده و تا پایان مهر ماه ادامه می یابد.
پس از برداشت برنج اول ، این محصول دوباره شروع به جوانه زنی و محصول می دهد که در اصطلاح محلی به آن ورزاکی و در اصطلاح علمی راتون گفته می شود.
در شهرستان رودسر ۱۰هزار و ۷۰۰هکتار اراضی شالیزاری وجود دارد که بیش از ۱۳هزار خانوار بهره بردار در تولید آن اشتغال داشته و از این راه امرار معاش می کنند.
میانگین تولید سالانه شلتوک در شهرستان رودسر بیش از ۵۰ هزار تن است که از این میزان بیش از ۶۰درصد آن به برنج سفید تبدیل می شود .
در شهرستان رودسر انواع ارقام محلی برنج همچون هاشمی ،علی کاظمی و دیلمانی و ارقام پر محصول همچون خزر کشت می شود.
شهرستان رودسر در ۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان قرار دارد.
ایرنا-خبرنگار : عباس جعفری ** انتشار دهنده : نصراله ابراهیمی