جارستان-اخیرا تعداد زیادی تاکسی در رشت با الصاق برچسبی به شیشه عقب ماشین با عنوان “فروشی …؟” کمپین اعتراضی راه انداختند که به گفته برخی رانندگان این جریان را خود سازمان تاکسیرانی رشت راه انداخته است و تاکسی داران را ترغیب و تشویق به این کار نموده است…

 چند روزی است که که تقریبا اکثر مردم کوچه و بازار با این عبارت روی شیشه تاکسی های رشت روبه رو شده اند … فروشی…؟ اما ماجرا چیست؟

 گیلان با حضور در جمع تاکسی داران خطوط مختلف حمل و نقل شهری علت این حرکت جمعی را جویا می شود و پاسخ این سوال بین تمامی رانندگان مشترک است … با این کمپین اعتراضی به دنبال احقاق حق خود هستیم یکی از تاکسی داران خط  سبزه میدان دانشگاه می گوید: به ما گفتند باید تعرفه کرایه مصوب ۹۵ را باطل کنیم و با کاهش کرایه ها طبق تعرفه سال ۹۴ مبلغ دریافت کنیم آیا این موضوع با عقل جور در می آید ؟ راننده دیگری می گوید : اگر افزایش کرایه سال ۹۵ کارشناسی شده است چرا مصوبه خودشان را باطل می کنند ما جواب مردم را چه دهیم .
با باز شدن درد و دل این چند راننده تمامی رانندگان خط جمع می شوند و به اظهار نظر می پردازند:

یکی از رانندگان می گوید: فرض کنیم ما کرایه ها را کاهش دهیم مردم نمی گویند این شش هفت ماه را چرا از ما گران گرفتید بعد از گذر زمان و جا افتادن این موضوع و بد و بیراه خوردن ما دوباره چند ماه دیگر روز از نو  … مصوبه جدید می آید و باز ما باید جوابگو باشیم اگر تعرفه کرایه ها اشتباه کارشناسی شده است چرا بعد از گذشت هفت ماه به ما می گویند کرایه ها را کاهش دهید این کار ممکن نیست …  همهمه می شود یکی از تورم و گرانی می گوید یکی از گران بودن قطعات ماشین یکی از ترافیک و اون یکی از شخصی سواران و …

به ایستگاه دیگری می رویم حرف همان است که همکاران دیگرشان  می گفتند  ولی کم کم ماجرا روشن تر می شود یکی از رانندگان خط گلسار می گوید : ما نمی خواهیم بهانه دست بیگانگان دهیم و سوژه سیاسی بازی آقایان شویم … اگر توجه کنید فونت سایز و کاغذ نوشته ها یکسان است و از یک منبع می باشد و آن منبع هم سازمان تاکسیرانی است ؟ ما باید یقه چه کسی را بگیریم ما می خواهیم گفتمان کنیم  خیلی از رانندگان که این برچسب را به ماشین زدند نمی داند فروشی …  یعنی چه ؟ ما چه چیزی را برای فروش گذاشته ایم؟ ما فقط می خواهیم حرفمان به گوش مسئولین برسانیم و مشکلات ما را از خودمان بپرسند و از اهداف پشت این کمپین خبر ندارم

مجددا تاکسیداران جمع شدند و با تائید سخنان همکار خود به درد و دل پرداختند شخصی در میان سر و صدا می گفت: از سالها قبل سازمان تاکسیرانی هیچ کاری برای رانندگان انجام نمی دهد .  همه از ما می گیرند و کسی به ما چیزی نمی دهد در گذشته لاستیک ، روغن و خیلی موارد دیگر را تامین می کردند ولی در حال حاضر تمامی هزینه با این تورم به روی دوش ماست حالا که چیزی نمی دهید حداقل از جیب ما نزنید و تعرفه ای که خودتان اعلام کردید را باطل نکنید افزایش کرایه ها که عرف هر ساله است و با نرخ تورم کارشناسی می شود و اعلام می گردد چرا آقای فرماندار با طرح شکایت سبب می شوند این تعرفه به قیمت سال ۹۴ بازگردد ایشان می خواهند پاسخگوی زن و بچه من باشند … بسیار خب کرایه ها را به نرخ قبل بازگردانید ولی حداقل جلوی شخصی سواران را بگیرید بسیار خب نرخ را به سال قبل برگردانید ولی طرح زوج و فرد اجرا کنید یا خط ویژه تاکسی ایجاد کنید ما خسته شدیم از این وضعیت ….

به گزارش خبرآنلاین ، بعد از تصویب لایحه افزایش کرایه تاکسی در رشت در اواخر سال ۹۴ و اجرایی شدن آن در سال ۹۵ که با اعتراض مردمی همراه شده بود و یکی از علت های آن افزایش بعضا ۵۰ درصدی نرخ کرایه ها بود. در یکی دوماه گذشته با پیگیری  و اعتراض  فرماندار رشتبه این افزایش قیمت و شکایت به شورای حل اختلاف سبب شد این مصوبه باطل گردد و قاعدتا باید با کاهش محسوس تعرفه های جدید روبه رو شویم که این امر محقق نگردیده است .

با درنظر گرفتن اعتراضات تاکسی داران و همچنین مسافران و ابطال تعرفه های مربوط به سال ۹۵ ، در زمینه کاهش یا تثبیت قیمت کرایه تاکسی در رشت  چه ارگانی باید پاسخگو باشد ؟

خبر آنلاین