جارستان-کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ گفت: برخی سعی می‌کنند با طرح موضوع‌های فرعی اصل داستان را کنار بگذارند و این در حالی است که دیپلماسی صحیح نیاز به تلاش اقتصادی دارد.
به گزارش «انتخاب»، سعید جلیلی با اشاره به این که در چنین روزهایی علیه ما جنگ تحمیلی رخ داد، اظهار داشت: این روز دقیقا جایی است که ما وارد یک جنگ نابرابر و ناجوانمردانه شدیم.
وی ادامه داد: این جنگ با همه شرایطی که در آن وجود داشت و با حضور تمام قدرت‌های بزرگ که عروسکی چون صدام با پشتوانه آنها به مقابله ما آمد بر ما تحمیل شد، جنگی که دشمن در آن از تمام تجهیزات و ادوات نظامی پیشرفته در مقابل رزمندگان استفاده می‌کرد، از طرفی دیگر کسانی هم که امکانات جنگی برای کمک به عراق را نداشتند همچون شاه سعودی ۲۷/۸میلیارد دلار به عراق کمک مالی کردند.
جلیلی با بیان این که ملت ما یک سابقه تاریخی را در زمینه جنگ پشت سر گذاشته و نو ظهور نیستند، خاطرنشان کرد: در جنگ‌هایی که کشور ما تا پیش از جنگ تحمیلی حضور پیدا کرده بود تجربه خوبی نداشت و در هر جنگ بخشی از کشور از جدا و معاهده‌های ننگین نیز بسته می‌شد.
نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به این  که آنچه در جنگ مهم است این سوال است که وقتی در جنگ حضور پیدا می‌کنید چگونه بیرون بیایید که موفق باشید؟ تصریح کرد: ما در شرایطی وارد جنگ شدیم که جنگ داخلی داشتیم، جایی که ۱۷هزار نفر از مردم توسط منافقین شهید شدند، زمانی به جنگ رفتیم که رییس جمهور ما بنی صدر خیانت کار بود و پس از آن هم رییس جمهور و نخست وزیر خوب کشورمان شهید ‌شدند، در اصل ما در جنگی قرار داشتیم که با دیپلماسی حل نمی‌شد، در همین شرایط آنچه در مناسبت‌های بین المللی نیز می‌گذشت به سود ما نبود.
وی افزود: شورای امنیت اولین قطعنامه‌ای که صادر کرد قطعنامه ۴۷۹ بود که طی آن گفته شد از اینکه خشونت در جنگ استفاده شود درست نیست و آن را تذکر داد و این در حالی بود که چیزی از توافق صلح آمیز یا آتش بست گفته نشد، به این ترتیب تا ۲۱ ماه بعد از آغاز جنگ از شورای امنیت خبری نبود، این در شرایطی است که الان شورای امنیت برای سانتریفیوژ ما ۶ قطعنامه به راحتی صادر می‌کند، زمانی که مردم ما خرمشهر را آزاد کردند و شورای امنیت دید که ورق جنگ به سود ما برگشت است تذکر دادند که آتش بس شود و در این زمینه قطعنامه‌ای صادر کردند و جالب است که بدانید که هر ۱۰قطعنامه شورای امنیت در زمان جنگ تحمیلی وقتی صادر می‌شد که ما در عملیات‌ها پیروز می‌شدیم.
جلیلی با بیان این که در جنگ‌های قبل از جنگ تحمیلی همچون جنگ ایران و روسیه ما شکست خوردیم زیرا زمامداران ما از مردم دست کشیدند یادآور شد: زمامداران ما در جنگ روسیه یکبار طی قراداد با انگلیسی‌ها به آنها امتیاز دادند و راه به جایی نبردیم و سپس با فرانسوی‌ها همکاری کردند که تنها به امتیاز دادن به فرانسوی‌ها ختم شد و هیچ تاثیری در روند جنگ ما با روس‌ها نداشت و در نهایت نیز قردادها ننگین ترکمنچای و گلستان بین دو کشور ایران و روسیه برای جلوگیری بیشتر جنگ برای ایران شکل گرفت.
نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به این که در سال ۱۹۰۷ کشور ما توسط بیگانگان به دو دسته شمال و جنوب تقسیم شد ابراز داشت: طی این تقسیم بندی از سوی روسیه و انگلستان ایران در شمال برای روسیه و جنوب برای انگلیس تقسیم شد و این نشان از ضعف ما در مقابل بیگانگان در گذشته است، در داستان‌های دیگری چون نهضت ملی شدن نفت نیز خیلی‌ها خواستند با کمک آمریکا از حقوق ملت دفاع کنند اما با شکست روبرو شدند، پس اگر ما امروز جمع می‌شویم برای سالروز دفاع مقدس باید بدانیم چه پیامی می‌خواهیم بدهیم و چه پیامی بگیریم.
وی با اشاره به سخن امام راحل که معروف به منشور روحانیت شد گفت: امام راحل فرمودند” ما در جنگ پرده از تزویر جهان‌خواران برداشتیم، ما در جنگ دوستان و دشمنان خود را شناختیم، ما در ۸سال جنگ ابهت ابر قدرت‌ها را شکستیم” ، در این منشور با کمی دقت می‌توان فهمید این سخنان امام خیلی دستاورد مهمی برای ما داشته و این ظلم بزرگی برای ماست که امروزه برخی سعی دارند جای آن دشمن و دوست را جا به جا کنند، می‌توان گفت امام راحل این روزها را می‌دید و برای همین دوست و دشمن مار ا مشخص کرد تا کسی امروز نتواند آنها را جای دیگری برای ما جا بزند.
جلیلی با بیان این که اگر ما خودمان را ۳۶ سال پیش جای امام راحل بگذاریم می‌گوییم کار نظام تمام است، بیان داشت: با وجود چنین شرایطی است که می‌بینیم امام راحل توانست ۸سال تمام با اراده مردم کشور را حفظ کند، این در حالی است که امروزه برخی می‌خواهند قدرت‌های شکسته شده توسط امام را دوباره بازسازی کنند، با وجود آنکه امام فرموده بودند “دستاورد جنگ این بود که ما روی پای خودمان ایستادیم”، اما برخی این روزها می‌خواهند در مقابل قدرت ها سرخم کنند و پیشرفت کشور را جز با کمک گرفتن از آنها میسر نمی‌دانند.
نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به این که در جلسات مربوط به شهدا باید به رسم و روش آنها به جای عکس آنها بیشتر توجه کنیم اضافه کرد: اینکه گفته می‌شود الگوی دفاع مقدس باید پاسخگوی نیازهای ما باشد درست است، این الگو کارآمدی خود از یمن تا سوریه، از انصار الله تا حزب الله را نشان می‌دهد، حدودا یک سال و نیم است که آل سعود با همه جنگ افزار‌ها مردم بی‌گناه را می‌کشد اما بازهم راه به جایی نمی‌برد و جالب‌تر آن است که شورای امنیت در حمایت از سعودی‌ها قطعنامه صادر می‌کند و یمنی‌ها را محکوم می‌کند.
وی تاکید کرد: حالا که چنین الگویی برای ما از امام و شهدا به جا مانده است که الگوی صحیحی نیز هست باید گفت این الگو اگر در اقتصاد رخ دهد آیا موفق نخواهیم بود؟ اگر این الگو در تمام موارد زندگی ما رخ دهد چه فوایدی خواهد داشت؟ و آیا ما به قله‌های افتخار می‌رسیم؟
نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به این که مردم مشکل اقتصادی دارند ولی برخی به دنبال کنسرت هستند یادآور شد: برخی سعی می‌کنند با طرح موضوع‌های فرعی اصل داستان را کنار بگذارند، این در حالی است که دیپلماسی صحیح نیاز به تلاش اقتصادی دارد، نباید فراموش کنیم که امروز به امام و شهدا مدیون هستیم زیرا که عزت و امنیت را برای ما برقرار کردند، به همین منظور باید پیام آنها را بفهمیم، کسانی که امروز دشمن را بزک می‌کنند و جای دوست جا می‌زنند راه شهدا را دنبال نمی‌کنند.
وی در پایان گفت: امیدورام که ما میراث‌دار شهدا و امام باشیم و با آگاهی از مولفه‌های آنها بتوانیم آینده خوبی را برای کشور فراهم کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ گفت: برخی سعی می‌کنند با طرح موضوع‌های فرعی اصل داستان را کنار بگذارند و این در حالی است که دیپلماسی صحیح نیاز به تلاش اقتصادی دارد.

انتخاب