رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به انجام تجهیز و نوسازی ۸۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در این استان، گفت که گیلان، رتبه نخست کشورزی در اجرای این طرح را دارد.

علی درجانی اظهار داشت: کشاورزی گیلان بیشترین اعتبارات را در سفر رئیس جمهوری به استان دریافت کرده و این اعتبارات در حوزه تجهیز اراضی، توسعه و ساماندهی آب بندان ها، ساماندهی اراضی ملی و کشاورزی در قالب حدنگاری (کاداستر) پیش بینی و اختصاص خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه ستادی برای تهیه برنامه و برش‌های شهرستانی تشکیل شده ، گفت: در این ستاد اولویت‌ها مشخص و مشکلات بر اساس این اولویت بندی ها حل خواهد شد.
درجانی با بیان اینکه گیلان در حوزه تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در میان سه استان تولید کننده برنج جایگاه اول را دارد، بیان کرد: از حدود ۱۳۰ هزار هکتاری که در این سه استان تجهیز و نوسازی شده، ۸۵ هزار هکتار در گیلان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه تجهیز و نوسازی ۲۰ هزار هکتار از این اراضی طی دو سال از برنامه‌های مصوب سفر رئیس جمهوری گفت: در حوزه پرداخت تسهیلات کشاورزی نیز در قالب طرح‌های روستایی بیش از ۵۵ درصد اعتبارات در حوزه کشاورزی در سال گذشته جذب شده که این میزان معادل ۱۳۰ میلیارد تومان است.
گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد و با تولید ۷۰۰ هزار تن برنج سفید و درآمد حدود ۱۰ هزار میلیارد تومانی، دومین استان برنج خیز کشور است.
گیلان در ۱۵ محصول کشاورزی رتبه های اول تا سوم کشور را دارد؛ در زمینه تولید فندق، گل گاوزبان، چای، نوغان، بادام زمینی، مرغ گوشتی و بوقلمون رتبه نخست و در زمینه تولید کیوی، برنج، خاویار، و مرغ مادر نیز در کشور دوم است.