«پیت بوتیجج» شهردار همجنس گرا یک شهر کوچک آمریکا در ایالت ایندیانا اخیراً با مطرح کردن نامش به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری حزب دموکرات این کشور جنجال زیادی به پا کرده است.

جارستان:بین الملل -بوتیجج آن گونه که اعلام کرده است، قرار است امروز «یکشنبهم به صورت رسمی کاندیداتوری‌اش برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ورودش به میدان نسبتاً شلوغ کاندیداهای ریاست جمهوری دموکرات‌ها را اعلام کند.

او که ۳۷ سال دارد، یکی از نظامیان کهنه‌کار جنگ افغانستان و برای دو دوره شهردار شهر کوچک ساوث بند در ایالت ایندیانا است. این شهر متعلق به ناحیه‌ای در آمریکا معروف به «کمربند پوسیده» بوده و این نام به سبب آسیب فراوان به صنایع مهمی که در این ناحیه قبلاً رونق داشتند نظیر صنعت فولاد و تولید خودرو گذاشته شده است.

در سال ۲۰۱۶ رأی دهندگان در ایالات عمدتاً کارگرنشین نظیر میشیگان و ویسکانسین کمک زیادی به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری کردند.

بوتیجج با این حال به عنوان فردی که توانسته تحول زیادی در شهر ساوث‌بند ایجاد کند، شناخته‌شده است.

روزنامه واشنگتن پست درباره او نوشته است: در روزهای اخیر کمپین ریاست جمهوری او توجه زیادی به خود جلب کرده و در فاصله کمتر از دو ماه بعد از آن که او کمیته بررسی برای اعلام کاندیداتوری تشکیل داد، توانست تعداد ۶۵ هزار حامی لازم برای شرکت در مناظره‌های کمیته ملی حزب دموکرات در تابستان را به دست آورد. یک نظرسنجی انجام شده از سویی شرکت امرسون میان رأی‌دهندگان بالقوه کمیته‌های انتخاباتی دموکرات ایالت آیووا نشان داده که او بعد از دو چهره مطرح یعنی جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و سناتور برنی سندرز با به دست آوردن ۱۱ درصد رأی در جایگاه سوم قرار دارد.

همچنین کمپین او گزارش کرده که توانسته رقم چشمگیر ۷/۱ میلیون دلار اعتبار از جانب حامیان مالی برای سه ماه اول ۲۰۱۹ جذب کند و این اتفاقات برای شهردار یک شهر کوچک که وارد رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده، چشمگیر محسوب می‌شود.

با این حال مساله همجنس گرا بودن بوتیجج و ازدواج او با یک همجنس‌گرای دیگر، بیش از بقیه موارد باعث جلب توجه به او شده است.

در صورتی که او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پیروز شود، هم به عنوان جوان‌ترین فردی که تاکنون رئیس جمهور آمریکا شده و هم به عنوان اولین رئیس جمهور همجنس گرا در تاریخ آمریکا مطرح خواهد شد.

منبع: ایسنا