استاندار گیلان از واگذاری نقاط جدیدی در راستای ساماندهی سواحل به بخش خصوصی خبر داد و گفت: باید اهتمام داشته باشیم تا این نقاط تا تابستان امسال راه اندازی شوند.

جارستان:مصطفی سالاری عصر شنبه در جلسه ساماندهی سواحل گیلان با تاکید بر اینکه این واگذاری ها به منظور ایجاد امکانات اولیه و به صفر رساندن و یا کاهش حداکثری غریق و درآمد زایی و اشتغالزایی انجام می شود، افزود: در صورتی که کار صحیح انجام شود و نقاط خطرآفرین دارای متولی بخش خصوصی باشند ، غریق را می توانیم به صفر برسانیم.
وی با بیان اینکه می توان ۷۰ تا ۸۰ نقطه از سواحل گیلان را به بخش خصوصی واگذار کرد، اظهار داشت : متقاضیان بخش خصوصی بایستی الزاماتی همچون سرویس بهداشتی ، دوش ، نجات غریق و عدم استفاده از مصالح ساختمانی را در سازه هایشان و قابل حمل و سازگار بودن با طبیعت را رعایت کنند و ما برای آنها مسائل زیرساختی را انجام می دهیم.
سالاری با تاکید بر اینکه ایجاد این امکانات نباید هزینه بر باشد ، تصریح کرد: باید در نقاط گردشگری درآمدزایی کنیم اما هم اکنون در حال هزینه کردن هستیم از این رو می توانیم با واگذاری نقاط جدید طرح های سالمسازی به بخش خصوصی، علاوه بر افزایش رفاه و خدمات به استفاده کنندگان از سواحل و ارتقای ایمنی انها ، اشتغال و در آمدزایی ایجاد کنیم.
سالاری با اشاره به کاهش غریق در سواحل گیلان طی سال گذشته گفت: بخشی از این کاهش مربوط به تلاش دستگاه های مربوطه و اعضای ستاد سواحل در این امر و بخشی دیگر نیز ناشی از افزایش شناخت و آگاهی مردم است .
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان نیز گفت: در حال حاضر ۳۵ طرح با ۶۸ شناگاه در استان وجود دارد که قرار است دو طرح دیگر نیز امسال راه اندازی شود.
منا ابروفراخ تعداد عوامل اجرایی درگیر در این طرح را طی سال گذشته یک هزار و ۹۰۰ نفر عنوان و بیان کرد: سال گذشته ۴۸۶ نفر از ناجیان غریق در نقاط خطر آفرین و ۲۳۶ نفر در طرح های سالمسازی دریا حضور یافتند.
وی پیشگیری از تلفات انسانی ، اجرای برنامه فرهنگی ، مذهبی و ترویج و گسترش فرهنگ عفاف، ارائه خدمات رفاهی ، بهداشتی و عمومی مناسب، بازرسی و ساماندهی نقاط خطر آفرین و جلوگیری از بروز ناهنجاری های اخلاقی و اجتماعی را از جمله اهداف ساماندهی سواحل ذکر کرد.
از چابکسر در شرق گیلان تا آستارا در غرب استان، ۲۷۴ کیلومتر نوار ساحلی وجود دارد.