با توجه به اهمیت و جایگاه پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت مبحث ایجاد و افزایش سبزینگی و فاصله گرفتن از فضا و طراحی سرد و بی روح این مکان بدلیل نوع ساختار این پیاده راه همیشه در اولویت دغدغه های شهرداری و سازمان های تابعه آن بوده است اما بدلیل پر تردد بودن بافت اصلی و مرکزی شهر، سختی و زمان اجرای زیاد پروژه های اجرایی در این راستا نیز از مشکلات عدیده و بازدارنده در جهت انجام پروژه هایی از این قبیل بوده است.
اما طی ۱ سال اخیر سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت به عنوان متولی اصلی با همکاری سازمان ها و نهادهای همراه و مرتبط در این بخش در چند فاز اقدام به غرس درختان بالغ و چند ساله در مسیر پیاده راه فرهنگی در کمترین زمان ممکن و به بهترین شرایط قابل اجرا نموده است.

در همین راستا و در فاز نهایی این پروژه سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری در آستانه روز درختکاری و در ساعات پایانی شب که حجم تردد در مسیر پیاده راه فرهنگی به صفر میرسید در یک عملیات اجرایی فوق سریع اقدام به کاشت ۱۰ اصله درخت ژینکو بالغ با قطر و ارتفاع مناسب فضای کاشت و نیز کاشت ۱۱ اصله درختچه توری بالغ با حجم تاج مطلوب نموده است.
هدف اصلی از این پروژه و کاشت درختان بالغ، افزایش سبزینگی پیاده راه مرکزی شهر رشت و ایجاد تنوع در چشم انداز طبیعی پیاده راه فرهنگی بافت مرکزی شهر بوده است.
کاشت و بکارگیری گونه های ذکر شده با توجه به خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد درخت ژینکو نظیر فرم تاج و خزان زیبای آنها و همچنین گلدار بودن درختچه های توری در فصول گرم سال می تواند ضمن تامین زیبایی و سایه اندازی در پیاده راه باعث ایجاد تعادل و توازن بین سیمای طبیعی و کالبد مصنوعی پیاده راه گردد.
شایان ذکر‌است در سال گذشته نیز در همین راستا تعداد ۳۸ اصله درختان بالغ با ارتفاع و قطر مناسب از گونه های بومی و سازگار متناسب با اقلیم استان گیلان شامل عنبر سائل ، بلوط و انجیلی در مکان مذکور توسط این سازمان غرس گردید.
با توجه به برنامه های اجرا شده و آتی این سازمان نظیر برنامه درختکاری گسترده به مناسبت روز درختکاری و اجرای برنامه های متنوع برای اولین‌بار نظیر کاشت درختان آزاد، تقدیر از مدیرعامل اسبق این سازمان که امروز به عنوان مشاور فنی این سازمان مشغول به فعالیت هستند، اجرای اولین نمایش پرفرمنس شاد و دیدنی در فضای آزاد که با استقبال عمومی مواجه شد، مشارکت مدارس در همایش بزرگ روز درختکاری، تجلیل از کارکنان فضای سبز، چاپ عکس یادگاری روز درختکاری به عنوان هدیه ای ماندگار از سوی سازمان ، ساخت و نصب المان های نوروزی و … در روزهای پایانی سال، توجه به پیاده راه فرهنگی در ایام منتهی به عید باستانی ایرانیان که یکی از موارد جذب توریسم شهری نیز می باشد می تواند دلیلی بر تقدیر و نگاه ویژه به این سازمان از سوی مدیران شهری باشد.