جارستان-سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس با اشاره به برگزاری نشست این هیئت اعلام کرد: از ۱۶ مورد اتهامی درباره محمود صادقی ، ۱۴ مورد خلاف شأن نمایندگی تشخیص داده شد و دو مورد جزو مواردی بود که وظیفه نمایندگی تشخیص داده شد.

منوچهر جمالی نوبندگانی، تأکید کرد: بر این اساس قرار شد بعد از جمع‌بندی پرونده توسط هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، پرونده برای رسیدگی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال شود. سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس در تشریح موارد ۱۶ گانه‌ای که درباره شکایت‌های طرح شده علیه محمود صادقی در این هیئت مورد بررسی قرار گرفت، یادآور شد: درباره پرونده بورسیه‌ها که هفت نفر از آقای صادقی شکایت کردند، هیئت به این نتیجه رسید که باتوجه به این‌که اظهارنظرهای صورت گرفته مربوط به پیش از زمان نمایندگی آقای صادقی بوده، بنابر این هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان صلاحیت تصمیم‌گیری ندارد و بر این اساس پرونده به دادسرا ارجاع شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با اشاره به شکایت نماینده کاشان و آران و بیدگل از محمود صادقی گفت: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان پس از بررسی شکایت سیدجواد ساداتی‌نژاد از محمود صادقی به این نتیجه رسید که اظهارات نماینده تهران خارج از وظایف نمایندگی بوده و این پرونده نیز به دادگاه ارجاع شد. وی ادامه داد: پرونده مربوط به یاشار سلطانی نیز بنابر تشخیص هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان خارج از حیطه نمایندگی تشخیص داده شد.

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس همچنین با اشاره به پرونده‌های دیگری که درباره شکایت‌ها از محمود صادقی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: همچنین شکایت مربوط به سخنرانی این نماینده مجلس در دانشگاه شیراز، نطق درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه در صحن علنی مجلس، توئیت‌های صادقی درباره قانون اساسی و شهید بهشتی خارج از وظایف نمایندگی تشخیص داده شد.

جمالی در پایان تصریح کرد: با این حال درباره شعر پروین اعتصامی که آقای صادقی توئیت کرده بودند و همچنین برخی دیگر از پست‌های این نماینده در کانال تلگرامی، ضمن این‌که در راستای وظایف نمایندگی ارزیابی شد، به آقای صادقی تذکر دادیم که با دقت بیشتری شبکه‌های اجتماعی خود را مدیریت کند. اکبریان نایب رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان نیز در گفت وگو با تسنیم با بیان این که بعد از جمع بندی پرونده توسط هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان قرار شد پرونده برای رسیدگی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال شود، اظهار کرد: در این جلسه، همه اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان حضور داشتند.

در همین حال محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از نحوه اعلام رسانه‌ای موارد اتهامی خود ازسوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به ایلنا گفت: موارد اتهامی علیه نمایندگان، ابتدا باید به نماینده ابلاغ و پس از اخذ دفاعیات او در جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، نسبت به اعلام عمومی آن اقدام شود.

وی گفت: پیش از این صرفاً شکایت‌های مربوط به پرونده بورسیه‌ها به بنده اعلام شده بود و جالب آن‌که درحالی از هفت شکایت صحبت می‌شود که این هفت شکایت درواقع مربوط به یک اتهام است که ازسوی هفت نفر مطرح شده است و به نظر می‌رسد سعی دارند عدد شکایت‌ها را اضافه کنند.وی افزود: حدود دو هفته پیش موارد قبلی به بنده اعلام شده بود و بنده نسبت به مواردی که امروز اعلام شد، هیچ اطلاعی نداشتم و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان هیچ‌گونه دفاعیه‌ای از بنده دریافت نکرده است.

صادقی یادآور شد: آن‌چه ازسوی هر دو عضو هیئت نظارت صورت گرفته، خلاف قانون بوده و آن‌ها باید ابتدا نظر هیئت را به بنده ابلاغ کرده و پس از استماع دفاعیات من، تصمیم‌گیری کرده و موضوع را رسانه‌ای می‎‌کردند. او با تاکید بر این‌که اطلاع دقیقی از موارد اتهامی علیه خود ندارد، گفت: پس از آن‌که موضوع را از طریق آقای اکبریان نایب رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری کردم، متوجه شدم در ۱۴ مورد اتهامات بنده، خارج از حیطه وظایف نمایندگی تشخیص داده شده است.

رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی در مجلس دهم ادامه داد: آقای اکبریان همچنین گفت که یکی از اتهامات بنده تمرد در مقابل فرمان قضایی بوده که این هیئت اعلام کرده، اقدام بنده تمرد نبوده و نحوه جلب بنده از سوی دادستانی خلاف قانون بوده است و اعلام کردند که در این مورد، خلافی مرتکب نشده‌ام.

پذیرش درخواست صادقی توسط پزشکیان
همچنین به گزارش آریانیوز، محمود صادقی عصر دیروز در صفحه توئیتر خود نوشت: «حسب درخواست اینجانب از دکتر پزشکیان، رئیس محترم هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، قرار شد هیئت جهت استماع دفاعیات اینجانب تشکیل جلسه دهد.»

به گزارش ایلنا،