جارستان- استاندار گیلان با تاکید بر اهمیت تکمیل مجتمع بندری کاسپین گفت:دو پست اسکله مجتمع بندر کاسپین تا اواخر امسال آماده‌ی بهره‌برداری است.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان، دکتر نجفی در دیدار با دبیر شورای عالی مناطق آزاد انزلی با اشاره به تأکیدات رئیس جمهوری در سفر به گیلان درخصوص تقویت زیر ساخت‌های منطقه‌ی آزاد انزلی در زمینه‌ی بهره‌گیری از اقتصاد دریا محور گفت:پس از تأکیدات دکتر روحانی توسعه‌ی زیر ساخت بنادر منطقه‌ی آزاد انزلی شتاب مناسبی گرفته است.

وی افزود:دو پست اسکله مجتمع بندر کاسپین تا اواخر امسال آماده‌ی بهره‌برداری است.

استاندار گیلان با اشاره به برنامه‌ی ساخت ۲۲ پست اسکله در این بندر گفت:باتوجه به توسعه‌ی بنادر کشورهای حاشیه‌ی خزر ساخت مجتمع بندری کاسپین برای حفظ جایگاه و تقویت نقش ایران در این منطقه ضروری است.

وی گفت:با اتمام ساخت مجتمع بندری کاسپین ، ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن به ظرفیت بنادر گیلان افزوده می‌شود.

استاندار گیلان افزود:خوشبختانه با توجه به رشد خوب منطقه آزاد انزلی و به تبع آن ایجاد فرصت های جدید و متنوع شغلی امروز این منطقه نیازمند حمایت بیشتری است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در ادامه این نشست تاکید کرد:راه افتادن بندر کاسپین در دریای خزر یک معنا و مفهوم بین المللی دارد و کشورهای حاشیه خزر روی منطقه آزاد حساب دیگری باز می کنند.

مهندس ترکان ابراز امیدواری کرد با تکمیل راه آهن قزوین ـ رشت و اتصال آن به منطقه آزاد انزلی امکان ترانزیت کالا از شمال کشور از طریق بندر کاسپین به سرزمین اصلی و نیز صادرات کالا به کشورهای آسیای میانه فراهم شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور یک شنبه شب به منظور بازدید از پروژه های منطقه آزاد انزلی در فرودگاه سردار جنگل رشت مورد استقبال استاندار گیلان و رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی قرار گرفت.

وی از موج شکن های غربی و شرقی، برج مراقبت و فعالیت های انجام شده در مجتمع بندری کاسپین بازدید کند.

بازدید از چند واحد صنعتی و افتتاح چند پروژه گردشگری ساحلی از دیگر برنامه های ترکان به منطقه آزاد انزلی است.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال ـ جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است