جارستان-دارنده مدال طلای المپیک ریو در رقابت‌های جام جهانی تهران در وزن ۸۶ کیلوگرم به مصاف حریفان می‌رود.

علی بیات درباره قطعی شدن حضور حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم با توجه به افزایش وزن این کشتی‌گیر پس از رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ اظهار کرد: یزدانی در حال حاضر ۸۸ کیلوگرم وزن دارد و دیگر نمی‌تواند در وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی‌ بگیرد. بر همین اساس کادر فنی تیم ملی تشخیص داد این کشتی‌گیر به یک وزن بالاتر بیاید و از این به بعد در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی خواهد گرفت.حتی اگر خود او هم بخواهد کادر فنی این اجازه را نمی‌دهد تا وی در وزن سابق کشتی بگیرد چرا که ریسک این کار بالاست و فشار زیادی به وی برای کاهش وزن وارد می‌شود.

سرپرست تیم ملی کشتی آزاد با بیان اینکه یزدانی در جام جهانی تهران در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی خواهد گرفت افزود: قطعا او در وزن جدید هم می‌تواند به موفقیت برسد. شاید او در یک دوره مسابقات با مشکل مواجه شود اما با گذشت زمان قطعا برای مسابقات جهانی سال آینده می‌تواند به مدال طلا یا نقره جهان برسد. البته او برای پوشیدن دوبنده تیم ملی باید با نفراتی چون جوکار، کریمی، گلیج و … مبارزه کند و هر کشتی‌گیری که در رقابت انتخابی به برتری برسد دوبنده تیم ملی را در مسابقات جهانی بر تن خواهد کرد.

وی در ادامه گفتگو با ایسنا درباره ترکیب تیم ملی در جام جهانی تهران نیز خاطرنشان کرد: زمانی که جام جهانی در خارج از کشور برگزار می‌شد ما با ترکیب اصلی شرکت می‌کردیم. امسال که مسابقات در ایران برگزار می‌شود و ما به عنوان میزبان تمام ظرفیت خود را به کار می‌گیریم تا جام قهرمانی در ایران بماند بنابراین با ترکیب اصلی در این مسابقات شرکت می‌کنیم و به نفرات جوان نیز مقابل تیم های ضعیف تر میدان می‌دهیم تا خودی نشان بدهند. ما بر اساس وضعیت بدنی کشتی‌گیران پس از حضور در تمرینات تیم ملی بهترین ترکیب را برای حضور در جام جهانی انتخاب می‌کنیم.

بیات درباه حضور نفرات المپیکی در اردوی تیم ملی نیز گفت: چند وقتی است نفرات المپیکی در اردو حاضر هستند و با وجودیکه حضور آن‌ها اجباری نیست اما در کنار سایر نفرات تمرین می‌کنند. فعلا هدف ما حضور در مسابقات جهانی اوزان غیرالمپیکی است و بعد از مسابقات جهانی همه کشتی‌گیران باید در اردوهای تیم ملی برای حضور در جام جهانی شرکت کنند.

سرپرست تیم ملی کشتی آزاد در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نفراتی مانند علیرضا کریمی به یک وزن بالاتر بیایند و در جام جهانی در وزن ۹۷ کیلوگرم کشتی بگیرند یا خیر اظهار کرد: وزن ایده‌آل کریمی همین وزن ۸۶ کیلوگرم است و قرار نیست او به یک وزن بالاتر بیاید. با توجه به مصدومیت رضا یزدانی ما نفراتی همچون عباس طحان و امیر محمدی را در وزن ۹۷ کیلوگرم داریم که از این نفرات در ترکیب تیم استفاده خواهیم کرد.

وی درباره ارزیابی خود از عملکرد ضعیف پرویز هادی در مسابقات جام باشگاه‌های جهان خاطرنشان کرد: مردم باید در اینباره قضاوت کنند. متاسفانه پیش از حضور در المپیک برخی‌ها صحبت هایی را مطرح کردند که درست نبود. توانایی یک کشتی‌گیر در میدان مبارزه مشخص می‌شود.

بیات در پاسخ به این سوال که آیا قرار است پرویز هادی به اردوی تیم ملی دعوت شود یا خیر گفت: او بدلیل مشکلاتی که پیش از المپیک بوجود آورد از سوی کمیته انضباطی فدراسیون کشتی با محرومیت ۶ ماهه مواجه شد. به هر حال پرویز هم یکی از کشتی‌گیران ماست اما هنوز هیچ صحبتی مبنی بر دعوت یا عدم دعوت از او به اردوی تیم ملی به میان نیامده است.

سرپرست تیم ملی کشتی آزاد در پایان با عرض تسلیت بخاطر درگذشت سید جعفر موسوی سرپرست تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران و یکی از مربیان خوب کشور گفت: رییس فدراسیون کشتی خواستار حضور کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد و برخی نفرات اصلی تیم ملی در مراسم ختم مرحوم موسوی شد و بر همین اساس قرار است روز سه شنبه به فریمان برویم تا در مراسم یادبود او شرکت کنیم. پس از آن به تهران می‌آییم و روز پنج‌شنبه عازم مجارستان می‌شویم تا در مسابقات جهانی اوزان غیرالمپیکی شرکت کنیم.

ایسنا