جارستان-لاریجانی: تمدید تحریم‌ها نشان از بی‌اعتباری اوباما است

رئیس جمهور فعلی آمریکا دراین توافق با شرافت عمل نکرد | دولت پاسخ این گستاخی را بدهد

سیاست > مجلس – رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: شما پس از انتخابات اخیر، آنقدر در مجلس نمایندگان و سنا بی اعتبار شدید که حتی هم حزبی های شما نیز به نظرات شما توجهی نمی کنند؟

در ابتدای جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی،‌ علی لاریجانی به تمدید قانون داماتو در آمریکا واکنش نشان داد و گفت:‌ همانطور که نمایندگان ملت مستحضرند مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا در باره قانون ایسا تصمیم صددرصدی بر تمدید آن گرفته اند و در همین حال رئیس جمهور آمریکا که یک طرف توافق هسته ای بود در مقابل این سوال که چنین اقدامی خلاف توافق است،‌ اعلام کرد که شما محدودیت های مرا در کنگره می دانید؟ آیا این یک موضع صادقانه است؟‌ یعنی شما پس از انتخابات اخیر، آنقدر در مجلس نمایندگان و سنا بی اعتبار شدید که حتی هم حزبی های شما نیز به نظرات شما توجهی نمی کنند؟

لاریجانی ادامه داد: حدود نیمی از اعضای کنگره از حزب دموکرات هستند، چطور حتی یک نفر از آنها رای نداد؟ این امر فقط حکایت از آن می کند که کل سیستم حکومت آمریکا،‌ اعم از دموکرات و جمهوری خواه در تمدید این قانون توافق کرده اند و معنای این امر، بی اعتباری رئیس جمهور فعلی است.

وی اظهار کرد: چطور در زمان توافق هسته ای اعضای حزب شما در مجلس نمایندگان و سنا توانستند جلوی جمهوری خواه ها را بگیرند اما در اینجا یک نفر هم از دموکرات ها در مجلس سنا شأنی برای تعهد شما قائل نشد؟ این حادثه نشان می دهد رئیس جمهور فعلی آمریکا در این توافق با شرافت عمل نکرد و گفته اخیر ایشان که محدودیت هایی در کنگره دارد از روی صداقت نیست. محدودیت دارند اما نه اینقدر!

رئیس قوه مقننه بیان کرد: این مصوبه خلاف توافق هسته ای است. حداقل با بررسی اجمالی که انجام دادم در هشت جا در برجام به نوعی مخالفت با چنین رویکردی را نشان داده است. به عنوان مثال در بند ه دیباچه آمده است که گروه ۱+۵ و ایران متعهد می شوند این برجام را با حسن نیت و بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هرگونه اقدام مغایر با روح و هدف برجام که سبب تخریب اجرای موفق آن شود، خودداری نماید.

لاریجانی ادامه داد: در بند ۲۳ آمده است ایالات متحده مطابق برجام تحریم‌های مشخص شده در پیوست ۲ را متوقف ساخته و به این توقف ادامه خواهد داد. این تحریم‌ها شامل حوزه‌هایی است، در بند «ل» می‌گوید معاملات با بخش انرژی ایران. در بند «ت» سرمایه‌گذاری شامل مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های مشترک، خدمات، اطلاعات، فناوری و دانش فنی و کمک به بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی.

وی گفت: در قانون ایسا، تمرکز بر تحریم‌ها روی نفت، گاز و سرمایه‌گذاری بعدی آن مثل پتروشیمی است که با صراحت در بند ۲۱ برجام، ایالات متحده باید از این تحریم‌ها خودداری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بارها وزیر خارجه آمریکا این معنا را اعلام نمود و حتی قبل از بحث در سنا نیز اعلام نگرانی کرد؛ لذا اقدام آمریکایی‌ها هیچ توجیهی از نظر تعهد بین‌المللی ندارد. از طرفی پایبندی ایران نیز بر حسب نظر سازمان‌های بین‌المللی مسجل است.

لاریجانی تصریح کرد: ما در مجلس قانون بسیار مهمی تصویب کردیم و به نظر می‌رسد تکلیف کار در قانون مصوب مجلس روشن شده است. در بند ۳ این قانون به صراحت بیان کرده‌ایم، اگر یکی از طرفین به تحریم‌ها روی بیاورد و یا تحریم‌های جایگزین مشخص کند، چه اقداماتی را دولت باید انجام دهد؟ لذا چون در این موارد تحریم‌هایی ایجاد شده، دولت باید متناسب با این قانون اقدامات لازم را صورت دهد.

تعدادی از نمایندگان در تائید اظهارات لاریجانی فریاد «الله‌اکبر خامنه‌ای رهبر» سر دادند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از دولت می‌خواهیم مطابق مصوبه مجلس، اقدام متقابل را در ازای گستاخی آنان هر چه سریعتر اجرا کند و گزارش آن را به مجلس دهد.

لاریجانی ادامه داد: از همه دوستداران انقلاب و قوای مختلف می‌خواهیم در شرایط فعلی کشور که احتیاج به وفاق بیشتر داریم، تمام سعی خود را در وحدت و همدلی صرف نمایند و از اقداماتی که چالش برای کشور ایجاد می‌کند، بپرهیزند تا وقت مسئولین صرف منافع ملی کشور شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث پایان ماه صفر گفت: چند حادثه در پایان ماه صفر اتفاق افتاد که وجدان عمومی جامعه را متألم و داغدار نمود که یکی از آنها حادثه تروریستی در حله بود. شهادت دهها نفر از زائران ایرانی، اوج سبوعیت جریان تروریستی داعش را نشان داد. کمتر در تاریخ اسلام سابقه‌ای به این وقاحت سراغ داریم که گروهی در انجام اعمال خود این‌قدر لاابالی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این شرایط به هم ریخته امنیتی در منطقه، ایران با تدبیر و با همت نیروهای مسلح و امنیتی خوشبختانه از امنیت پایدار برخوردار است. از خداوند متعال علو درجات برای شهدای این حادثه طلب می‌نماییم و به خانواده همه شهدا بخصوص اهالی خوزستان که بیشترین صدمه را تحمل کردند، عرض تسلیت و تعزیت داریم.

لاریجانی با اشاره به حادثه قطار در استان سمنان گفت: این حادثه نیز از حوادث تلخ روزهای گذشته بود که دهها نفر از هموطنان زائر امام رضا (ع) جان خود را از دست دادند. به خانواده‌های داغدار که عمدتاً از اهالی شریف آذربایجان هستند، عرض تسلیت داریم و امیدواریم خداوند عافیت کامل به مجروحین این دو حادثه عطا فرماید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته همان‌گونه که مطلع هستید، کمیته‌هایی برای بررسی این حادثه دردآور تشکیل شده و کمیسیون عمران مجلس در این زمینه تلاش وافری نمود و گزارش اولیه خود را تهیه کرد که به زودی به اطلاع شما خواهد رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه ماه ربیع و ولادت پیامبر (ص) را تبریک گفت و اظهار داشت: روز مجلس را به همه همکاران تبریک می‌گویم و یاد شهید بلندمقدار مجلس ایران، شهید مدرس را گرامی می‌داریم. شهید مدرس به حق معتقد بود، مجلس نقطه ثقل و قضا و قدر مملکت ایران است.

خبرآنلاین،