جارستان-معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت:زیتونکاران به منظور در امان ماندن از آفت مگس زیتون از خیر تولید روغن زیتون گذشتند.

حبیب جهانساز ،با بیان اینکه با کاهش میزان باردهی درختان زیتون روغنی، محصول این درختان درشت‌تر می‌شود،گفت:افزایش اندازه محصول، باغداران را تشویق به فروش محصول خود به کارخانه‌های کنسروسازی می‌کند؛ زیرا قیمت زیتون کنسروی معمولاً ۱,۵ برابر زیتون روغنی است.

وی افزود: البته یکی دیگز از دلایل رغبت کشاورزان به فروش محصولشان به صورت زیتون کنسروی برای در امان ماندن از آفت مگس زیتون است.

جهانساز خاطر نشان کرد:روغن زیتون گیلان یکی از باکیفیت‌ترین روغن‌های زیتون در خاورمیانه است و معمولا در گیلان ۶۵درصد زیتون ها کنسروی برداشت می‌شود و ۳۵درصد نیز از نوع زیتون روغنی است.

وی تصریح کرد:همچنین برداشت زیتون با هدف استحصال روغن زمانی انجام می‌گیرد که رنگ آن از سبز به بنفش یا سیاه تغییر کند، برای این تغییر باید محصول یک تا دو ماه بیش از زمان لازم برای تولید کنسرو روی درخت بماند که برای تولیدکننده هزینه نگهداشت به همراه دارد. این عوامل در مجموع باعث شده است که باغدار تمایل بیشتری به فروش زیتون قبل از رسیدن به شرایط مناسب روغن‌کشی داشته باشد.

به گزارش ایسنا،هم‌اکنون سرانه مصرف روغن زیتون در کشور ۱۶ هزار تن است که با توجه به تولید دو تا پنج‌هزار تن، نیاز به واردات ۱۰ هزار تن وجود دارد که بر اساس آمار گمرک از این مقدار چهارهزار تن آن به‌صورت رسمی و مابقی که حدود شش تا هفت‌هزار تن می‌شود به‌صورت قاچاق وارد کشور می شود.‌

جلالت عضو هیأت‌مدیره شورای ملی زیتون درباره مصرف روغن‌های قاچاق هشدار داد و یادآور شد: روغن‌های زیتونی که به‌صورت قاچاق وارد می‌شود، معمولاً قابلیت مصرف انسانی ندارد و پومیس (تفاله زیتون) است که به شدت برای سلامت انسان زیان دارد.

وی با اشاره به اینکه حذف محصولات بی‌کیفیت وارداتی و جایگزینی آن با محصولات سالم، نیازمند همکاری بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و همتی ملی می‌خواهد با اشاره به وابستگی بالای کشور به واردات روغن زیتون،اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های خوبی برای کاهش این وابستگی در دستور کار دارد و در این راستا اقدام به عرضه نهال‌های زیتون روغنی مناسب در بین باغداران کرده است، اما رسیدن به نتایج مطلوب این برنامه زمان‌بر بوده و به زمان پنج تا شش سال نیاز دارد. به همین جهت لازم است دولت در برنامه کوتاه‌مدت برای کاهش وابستگی به باغداران یارانه پرداخت کند تا آنان به دلایل اقتصادی مجبور به فروش محصولات زودتر از زمان مناسب روغن‌کشی نشوند.

وی تأکید کرد: در این برنامه کوتاه‌مدت، دولت می‌تواند با تعیین قیمت تضمینی، کارخانه‌های روغن‌کشی زیتون را تشویق به خرید از باغداران کند؛ سپس مابه‌التفاوت آن را به شکل یارانه به این کارخانه‌ها پرداخت کند و در ازای پرداخت یارانه، آنها را موظف به استحصال روغن در کمتر از ۲۴ تا ۴۸ ساعت کند.

خبرنگار ایسنا منطقه گیلان