جارستان-در فضای مجازی هم جوسازی‌های زیادی می‌شود| شور و هیجان برای برنامه صبح لازم است

فرهنگ > تلویزیون – این روزها دوباره حواشی زیادی برای علی ضیا مجری برنامه «فرمول یک» به وجود آمده، تهیه‌کننده این برنامه او را مقصر نمی‌داند و معتقد است او باید به عنوان مجری سئوال‌های مهم روز را در برنامه بپرسد.

نژلا پیکانیان: برنامه‌های صبحگاهی در همه جای دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و از آنجایی که مخاطبان ثابتی تماشاگر این برنامه‌ها هستند، ساختار استاندارد و شکل و شمایل جذاب جزو اساسی‌ترین و با اهمیت‌ترین ویژگی‌های این برنامه‌هاست. تلویزیون ایران نیز چندین سال است برنامه‌های صبحگاهی را در کنداکتور پخش بیشتر شبکه‌هایش قرار داده است. در این میان گرچه تجربه‌های موفق زیادی به جز یکی دو مورد انگشت‌شمار به چشم نمی‌خورد، اما تلاش برای ارائه برنامه‌هایی متفاوت و پرشور و هیجان همیشه ادامه داشته و نتیجه یکی از آنها را این روزها در شبکه یک می‌بینیم.

شبکه یک پرچمدار پخش برنامه صبحگاهی در تلویزیون است، برنامه «صبح بخیر ایران» چندین سال به طور ثابت روی آنتن این شبکه رفت تا مخاطبانش به تماشای هر روزه این برنامه عادت کنند. اما نزدیک به یک ماه است که این برنامه جایش را به «فرمول یک» به تهیه‌کنندگی افشین حسین‌خانی و اجرای علی ضیا داده تا بعد از چند سال تکرار، یک برنامه جدید صبحگاهی را در این شبکه شاهد باشیم. به بهانه پخش این برنامه سری به پشت صحنه آن زدیم تا از حال و هوای جدیدترین برنامه صبحگاهی تلویزیون باخبر شویم.

 

سرمایی که خواب را از سر همه می پراند

سرمای استخوان سوز روزهای اخیر تهران و البته دیگر نقاط کشور هم نمی‌تواند در ماموریتی که باید انجام دهی خللی ایجاد کند. این ماموریت برای من تهیه گزارش از پشت صحنه برنامه «فرمول یک» است و برای عوامل و سازندگان این برنامه فرستادن «فرمول یک» روی آنتن است. صبح زود یکی از همین روزهای پاییزی سرد و یخ زده راهی لوکیشین این برنامه که سازمان صدا و سیماست می‌شویم، بعد از هماهنگی‌های لازم به سمت استودیو هدایت می‌شویم تا قبل از روی آنتن رفتن برنامه حال و هوای استودیو را از نزدیک ببینیم.
همه عوامل تند و تند مشغول کارند تا مقدمات لازم را پیش از آنکه برنامه شروع شود فراهم کنند. راستش دلمان به حال همه کسانی که هر روز صبح خیلی زود خودشان را از نقاط مختلف شهر به استودیو برنامه «فرمول یک» می‌رسانند تا برای مخاطبان شبکه یک برنامه صبحگاهی روی آنتن ببرند می‌سوزد. اما دست‌اندرکاران پشت صحنه این برنامه بی‌توجه به سرمای هوا و هر چیز دیکر مشغول امورات خود هستند. علی ضیا وارد استودیو می‌شود تا کم‌کم خودش را برای رفتن جلوی دوربین آماده کند.

تجربه‌ای سخت اما شیرین

از ضیا درباره سختی صبح زود بیدار شدن می‌پرسم و می‌گوید: «هر روز قبل از ساعت ۵ بیدار می‌شوم، اجرای برنامه صبحگاهی سخت است، اما اینکه اول صبح برای مخاطبان‌ات اجرا می‌کنی هم جذاب است.» او ادامه می‌دهد: «البته من سختی‌های اجرای برنامه صبحگاهی را در برنامه «ویتامین ۳» هم چشیده‌ام، اما شیرین‌های اجرای برنامه صبح‌ هم کم نیست.»

فقط چند دقیقه تا شروع برنامه زمان باقی است و دیگر زمان مناسبی برای ادامه حرف زدن با مجری برنامه نیست. گفت‌و‌گو را به بعد از برنامه موکول می‌کنیم و به پشت دوربین‌ها می‌رویم. به نظر می‌رسد ضیا در همین دقایق کوتاه باقی مانده تا آغاز برنامه مشغول مرور صحبت‌هایی است که قرار است روی آنتن مطرح کند. صدای تیتراژ برنامه شنیده می‌شود و ضیا که در جایش مقابل دوربین ایستاده بعد از پایان تیتراژ شروع به سلام و احوالپرسی با بیننده‌ها می‌کند و برنامه را جلو می‌برد. مهمان‌های برنامه در بخش‌های مختلف در استودیو حاضر می‌شوند و آیتم‌های مختلف نیز به روی آنتن می‌روند تا برنامه دیگری از «فرمول یک» به پایان برسد. بعد از پایان این برنامه فرصت مناسبی است تا پای صحبت‌های افشین حسین‌خانی تهیه‌کننده «فرمول یک» بنشینیم و از این برنامه و حواشی که اخیرا دامنگیرش شده بپرسیم.

«فرمول یک» چطور به سرانجام رسید؟

افشین حسین‌خانی تهیه‌کننده «فرمول یک» درباره ایده شکل گیری این برنامه صبحگاهی در شبکه یک می‌گوید: «وقتی شبکه یک از ما برنامه صبحگاهی خواست، فکر کردیم تا یک برنامه خوش ریتم بسازیم تا ریتم‌اش تند باشد و بخش‌های مختلفی داشته باشد تا تمام مخاطبان شبکه یک را با این برنامه جذب کنیم و سلیقه همه‌شان را مدنظر داشته باشیم. نتیجه این شد که به «فرمول یک» رسیدیم.»

او در ادامه درباره انتخاب اسم «فرمول یک» برای این برنامه صبحگاهی اینطور توضیح می‌دهد: «سر اسم برنامه خیلی فکر کردیم، می‌خواستیم اسمی که انتخاب می‌کنیم طوری باشد که هم نشاط و هیجان را در خودش داشته باشد و هم سرعتی که قرار است در ریتم برنامه اتفاق بیفتد را به مخاطب القا کند و از طرف دیگر می‌خواستیم المانی از شبکه یک در آن وجود داشته باشد و اینطور شد که به «فرمول یک» رسیدیم.»

مردم را هم در برنامه مشارکت می دهیم

اغلب برنامه‌های صبحگاهی از چندین آیتم مختلف تشکیل شده‌اند و هر کدام به موضوعی مشخص می‌پردازند، در واقع این ساختار بیشتر برنامه‌های صبحگاهی سال‌های اخیر تلویزیون است، تهیه‌کننده «فرمول یک» درباره تفاوت و تنوع آیتم‌های این برنامه می‌گوید: «ما سعی کردیم آیتم‌های برنامه‌مان آیتم‌های اکت‌داری باشند که مناسب برنامه صبحگاهی‌اند. آیتم‌های زیادی به ما پیشنهاد می‌شد و در اتاق فکرمان به خیلی از آیتم‌ها رسیدیم، اما می خواستیم بخش‌های یک برنامه صبحگاهی با برنامه عصر و شب فرقی داشته باشد. به همین دلیل همه آیتم‌هایمان را در فرمی خاص بردیم وهمانطور که دیدید هر کدام از آنها فرم مخصوص به خودش را دارد. مثلا آیتم «صبحانه» در بیشتر برنامه‌های صبح وجود دارد اما ما همین آیتم را هم با مشارکت مردم روی آنتن می‌بریم. ما در خانه مردم می‌رویم و با خودشان صبحانه درست می‌کنیم و در واقع مردم را در برنامه سهیم می‌کنیم. آیتم ورزش صبحگاهی‌مان هم به همین شکل اجرا می‌شود و باز هم همانطور که خودتان مشاهده کردید به شرکت‌ها و اداره‌ها می‌رویم و با حضور مردم با آنها ورزش می‌کنیم. »

شور و هیجان ضیا برای برنامه صبح لازم است

حسین‌خانی که چند سالی است با علی ضیا همکاری می‌کند و برنامه‌‌های مشترکی نیز با هم داشتند درباره انتخاب او به عنوان مجری «فرمول یک» به «خبرآنلاین» می‌گوید: «انرژی که علی دارد برای اجرای برنامه صبحگاهی خیلی مناسب است. مجری برنامه صبح باید شور و انرژی داشته باشد و این ویژگی در علی ضیا وجود دارد. ما هم چندین سال است که با هم همکاری می‌کنیم و تجربیات خوبی را هم در این مدت با هم داشتیم. ما همکاری مشترک و مداوم با هم زیاد داشتیم و الان با هم کار می‌کنیم.»

ضیا مقصر نیست

چند روزی است فضای مجازی پر شده از موضع گیری‌ها درباره اظهارات علی ضیا درباره یک اتفاق درباره تیم استقلال و واکنش‌های مختلفی راجع به این موضوع مطرح شده، البته به نظر می‌رسد موضع‌گیری‌ها درباه صحبت‌های این مجری جوان تلویزیون به دلیل سابقه ذهنی که مخاطب از او در ماجرای قبلی که درباره تیم استقلال به وجود آمد بی‌تاثیر نیست. حسین‌خانی درباره این موضوع بحث برانگیز ضیا را مقصر نمی‌داند و می‌گوید: «صحبتی که علی درباره قضیه‌ای که در فوتبال پیش آمده بود مطرح کرد موضوعی بود که ما خودمان و در واقع من تصمیم گرفتم درباره آن صحبت کنیم. علی خودش به طور دقیق در جریان این موضوع نبود و من قبل از برنامه توضیحات لازم را برای او دادم و پیشنهاد خودم هم بود که به این مسئله بپردازیم. اما چون علی ضیا راجع به این قضیه صحبت کرده تمام فشار‌ها روی مجری برنامه می‌آید وگرنه حرف خاصی زده نشده است.»

او ادامه می‌دهد: «هر کسی که به من انتقاد می‌کند چرا وارد این فضا شدید وقتی خودش آن ویدئو را می‌بیند متقاعد می‌شود که اتفاق خاصی نیفتاده. اما فوتبال همیشه اینطور بوده و حاشیه زیاد داشته. به عقیده من علی ضیا به عنوان مجری باید آن سوال‌ها را می‌پرسید. ضمن اینکه در نهایت او به تبانی یا هر مورد دیگری اشاره‌ای نکرد، اما همانطور که گفتم فوتبال حاشیه زیاد دارد.»

یک سویه قضاوت نکنید

این تهیه‌کننده درباره اتفاق قبلی که درباره ضیا و تیم استقلال افتاده بود و موجب ممنوع‌الکاری او نیز شده بود نیز اینگونه توضیح می‌دهد: «چون یک اتفاق قبلا درباره باشگاه استقلال افتاده و نمی‌شود گفت دیگر درباره استقلال صحبت نکنیم. روزی که آقای منصور پورحیدری مربی استقلال فوت کرده بودند ما خورشید برنامه‌مان را به احترام ایشان و تیم استقلال به رنگ آبی درآوردیم اما متاسفانه این حرکت‌ها دیده نمی‌شود.»


او درباره برخی خط و نشان کشیدن‌ها در فضای مجاری درباره برای ضیا از اجرای این برنامه نیز می‌گوید:«این موضوع را برخی دیگر مطرح کردند و به نظر می‌رسد در فضای مجازی هم جوسازی های زیادی می‌شود.»

«فرمول یک» برند شبکه می‌شود

تهیه‌کننده برنامه «فرمول یک» در پایان با اشاره به اینکه هنوز مدت زمان زیادی از شروع برنامه‌اش نگذشته و قضاوت درباره آن زود است می‌گوید: «تیم سازنده «فرمول یک» به طور کلی اینطور نیستیم که از مردم و همکاران درباره برنامه خیلی سئوال کنیم و در واقع خودنان به دنبال توضیح گرفتن از آنها باشیم اما بازخوردهایی که تا به الان گرفیتم خوشبختانه خوب بوده و البته یکسری انتقادها هم داشتیم که در تلاش هستیم آنها را برطرف کنیم. البته من معتقدم از آنجاییکه برنامه تازه شروع شده هم مردم و هم کارشناسان و همکاران باید به ما فرصت بیشتری بدهند تا ما هم جا بیفتیم و خودمان را در برنامه پیدا کنیم. اما من فکر می کنم «فرمول یک» جزو برنامه‌های خوب شبکه یک باشد و به زودی تبدیل به یک برند شود.»
 خبرآنلاین

عکس ها: علیرضا حق شناس