جارستان-سرمربیان مشهور جهان گاهی اوقات تیم‌های آفریقایی یا آسیایی را برای ادامه حرفه خود انتخاب می‌کنند.

 به نقل از آس، خوسه آنتونیو کاماچو، سرمربی پیشین تیم‌های رئال مادرید و بنفیکا، آفریقا را به عنوان مقصد بعدی‌اش برای مربی‌گری انتخاب کرد. بازیکن پیشین رئال مادرید که پیش از این هدایت تیم ملی چین را بر عهده داشت، این‌بار در تصمیمی عجیب هدایت گابون را قبول کرد. در گذشته سرمربیان دیگری نیز مقصدهای عجیبی را برای ادامه حضورشان در این حرفه برگزیدند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود.

هری ردنپ
ردنپ سرمربی ۶۹ ساله انگلیسی که سابقه حضور در تیم‌های پورتموث و وستهام را به عنوان سرمربی داشت، در سال ۲۰۰۸ به تاتنهام پیوست. او پس از چهار سال حضور در این تیم هدایت کوئیک پارک رنجرز را بر عهده گرفت اما در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت در اردن مربی‌گری کند. این اولین تجربه ردنپ در تیم ملی بود.

زیکو
زیکو برزیلی در سال ۱۹۹۹ برای نخستین بار مربی‌گری را تجربه کرد اما نخستین انتخابش یک تیم آسیایی بود. او به‌طور موقت هدایت تیم کاشیما را بر عهده گرفت اما پس از جام جهانی ۲۰۰۲ جانشین فلیپ تروسیه در ژاپن شد. زیکو پس از چند سال مربی‌گری در تیم‌های باشگاهی باز هم به آسیا برگشت. این بار در عراق به مربی‌گری پرداخت. او اکنون سرمربی تیم گوا هند است.

فرانک رایکارد
رایکارد هلندی که دوران درخشانی در بازی‌گری داشت سرمربی موفقی نیز بود. او توانست بعد از مدت‌ها بارسلونا را در فصل ۰۶-۲۰۰۵ فاتح لیگ قهرمانان کند. همچنین با آبی اناری‌ها در لالیگا نیز قهرمان شد. رایکارد پس از پنج سال بارسا را ترک کرد و به مربی‌گری‌اش در گالاتاسرای ادامه داد اما تنها یک سال در تیم ترکیه‌ای ماند. سپس تصمیم عجیبی گرفت و عربستان را برای مربی‌گری انتخاب کرد. بازیکن پیشین تیم آژاکس از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ سرمربی این کشور عربی بود.

خاویر کلمنته
کلمنته سابقه مربی‌گری در تیم‌های مختلفی دارد. او حتی مدتی به عنوان سرمربی تیم ملی اسپانیا شناخته می‌شد، اما بهترین افتخاراتش در این حرفه به دوران حضورش در اتلتیک بیلبائو بازمی‌گردد. کلمنته در سال ۲۰۱۰ تصمیم گرفت  در قاره آفریقا به مربی‌گری بپردازد. انتخاب او تیم ملی کامرون بود اما پس از یک سال به اسپانیا برگشت. با این حال دوباره کشورش را ترک کرد و هدایت تیم لیبی را از سال ۲۰۱۳ بر عهده گرفت  اما به علت کسب نتایج ضعیف چند ماه پیش از سمتش اخراج شد.

کارلوس کی‌روش
کی‌روش از سال ۱۹۸۹ به حرفه مربی‌گری روی آورد. سرمربی پرتغالی هدایت تیم بزرگی همچون رئال مادرید را بر عهده داشته است. همچنین از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ در تیم ملی پرتغال مربی‌گری کرد. او دو دوره پیاپی در منچستریونایتد به عنوان دستیار حضور داشته است. کی‌روش پس از پرتغال ایران را به عنوان مقصد بعدی‌اش انتخاب کرد. سرمربی پرتغالی از سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی ایران را برعهده دارد. ایران با هدایت این سرمربی یکی از بهترین عملکردها را در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در بین تیم‌های جهان داشته است.

خاویر آگیره
آگیره مکزیکی برای نخستین بار بر نیکمت تیم آتلانته مکزیک نشست و سال‌ها بعد توانست هدایت تیم ملی کشورش را بر عهده بگیرد و با این تیم در سال ۲۰۰۹ قهرمان جام طلایی کونکاکاف شود. او سپس به اسپانیا رفت و در تیم‌های رئال ساراگوسا و اسپانیول مربی‌گری کرد اما در سال ۲۰۱۴  در تصمیمی عجیب ژاپن را به عنوان مقصد بعدی‌اش برگزید. آگیره اکنون سرمربی الوحده امارات است.

ایسنا