جارستان-مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه حدود ۱۴۰ هزار مترمکعب فاضلاب شهری و خانگی به رودخانه‌های زرجوب و گوهررود می‌ریزد؛ گفت: بخشی از فاضلاب‌های بیمارستانی رشت که ۴۲ درصد تصفیه شده و ۵۷ درصد آن تصفیه نشده؛ وارد این دو رودخانه می‌شود.

قربانعلی محمدپور؛ در ارتباط با آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود  گفت: این دو رودخانه که از شهر رشت عبور می‌کنند و به تالاب انزلی منتهی می‌شوند متاسفانه دچار آلودگی‌های بسیاری هستند به طوری که در این دو رودخانه حدود ۱۴۰ هزار مترمکعب فاضلاب شهری و خانگی که تنها ۲۰ درصد آن تصفیه شده، وارد می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین حدود ۲۴ هزار مترمکعب در روز فاضلاب شهرک صنعتی که البته ۷۰ درصد آن تصفیه شده است به این دو رود می‌ریزد و بخشی از فاضلاب‌های بیمارستانی شهر رشت که ۴۲ درصد تصفیه شده و ۵۷ درصد مابقی تصفیه نشده اما وارد این دو رودخانه می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار کرد: ۳۴۵ مترمکعب در روز در هوای آفتابی و ۱۲۹۶ مترمکعب در روزهای بارانی شیرابه مرکز دفع پسماند سراوان به این رودخانه‌ها ریخته می‌شود که عدد قابل ملاحظه‌ای است.

محمدپور درباره اقدامات صورت گرفته برای رفع این مشکلات توضیح داد: از یک ماه گذشته بهینه‌سازی دفع پسماند آغاز شده و در سال آینده تصفیه‌خانه‌ای در پایین دست مسیر شیرابه مرکز دفع پسماند ساخته می‌شود، همچنین سه تصفیه‌خانه برای سه بیمارستان در حال ساخت است که تا نیمه اول سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: برای سایر بیمارستان‌ها نیز برنامه زمانبندی در حال تدوین و ارسال است و حتماً با هماهنگی که انجام شده و با پیگیری دستگاه قضا در سال ۹۶؛ بیمارستان‌های شهر رشت و سایر بیمارستان‌های فعال استان که برخی بیش از چهار دهه سابقه کار دارند؛ دارای سیستم تصفیه‌خانه می‌شوند.

خبرنگار ایلنا