جارستان-لید یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: گلنار فارسی بهترین داروی گیاهی برای درمان آفت به شمار می آید.
حیدر عظمایی محقق و پژوهشگر طب سنتیبیان کرد: آفت یک هشدار است که خبر از تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌دهد همچنین می‌تواند نشانه بروز سرماخوردگی نیز باشد.
وی آفت را یک بیماری قارچی دانست و اظهار داشت: از آنجایی که این عارضه پوستی در دهان که یک محیط مرطوب است رشد می‌کند بنابراین احتمال عود آن نیز وجود دارد.
این محقق و پژوهشگر طب سنتی عنوان کرد: به طور کلی زخم‌هایی که در اثر آفت ایجاد می‌شود شامل سه دسته زخم‌های ریز، درشت و قرمز رنگ به صورت تبخال شکل هستند ولی زخم‌های ریز بیشتر مشاهده می‌شوند.
عظمایی یادآور شد: کمبود ویتامین B12، آهن، اسید فولیک، ‌کلسیم و به خصوص ویتامین C نقش موثری در بروز آفت دارند همچنین اختلالات هورمونی در زنان، عصبانیت و استعمال سیگار و کمبود تغذیه‌ای و حساسیت‌های غذایی نسبت به موادی مانند چیپس، بادمجان و مغزهایی مانند گردو و پسته از علل ایجاد آفت شمرده می‌شوند.
وی تصریح کرد: بهترین راهکار برای رفع آفت تقویت سیستم ایمنی بدن است که برای این امر می‌توان از سبزی‌ها و ویتامین‌‌هایی مانند سیب، شاتوت، اسفناج، ریحان و گوجه که سرشار از املاح و ویتامین‌ها هستند، کمک گرفت.
این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: گلنار فارسی یکی از مهم‌ترین داروها برای درمان آفت است همچنین ترکیب گل بنفشه همراه با سماق و جوش شیرین تأثیر بسزایی در درمان آفت دارد. مصرف مازو نیز نقش موثری در ترمیم بافت دارد.
عظمایی با اشاره به اینکه ترکیب عسل همراه با جوش شیرین و زردچوبه همراه با آب نیز سبب بهبود آفت می‌شود، یادآور شد: شستشوی دهان با آب نمک، آب گوجه فرنگی، گل همیشه بهار و آلوئه‌ورا نیز در درمان آفت موثر است.
عظمایی گفت: آفت بیشتر در فصول سرد سال اتفاق می افتد.همچنین این عارضه دردناک پوستی در تمام سنین مشاهده می شود.
وی توصیه کرد: افراد مبتلا به آفت باید از غذاهای اسیدی، قندی و همچنین مصرف ادویه‌جات تند اجتناب کنند همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان نیز سبب تسریع فرآیند درمان می‌شود. از دیگر گزینه‌های مفید برای رفع این عارضه دردناک مصرف لبنیات مانند ماست و دوغ است.
باشگاه خبرنگاران جوان؛