جارستان-رئیس‌جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد، در نخستین روز شروع به کار خود، ایالات متحده را از پیمان چندملیتی «ترانس پاسفیک» (TPP) خارج خواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، روز دوشنبه با انتشار ویدیویی برنامه ۱۰۰ روز نخست دولت خود را، که شامل سیاست‌های مرتبط با مهاجرت، قراردادهای تجاری و سیاست نظامی و دفاعی است، اعلام کرد.

ترامپ در این پیام ویدیویی، که به‌صورت آنلاین بود، اعلام کرد، روزی که اداره امور را به دست بگیرد آمریکا را از پیمان تجاری «ترانس پاسیفیک» خارج خواهد کرد.

وی گفت: «درمورد تجارت باید بگویم که من از پیمان مشارکت تجاری ترانس پاسیفیک خارج خواهم شد؛ زیرا این پیمان برای کشور ما یک فاجعه بالقوه است. من به‌عوض در مورد موافقتنامه‌های تجاری عادلانه و دوجانبه مذاکره خواهم کرد که می‌تواند برای آمریکا اشتغالزایی کند».

گفتنی است دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا پس از سال‌ها مذاکرات در سطوح مختلف با ۱۱ کشور دیگر، برای دستیابی به این پیمان به توافق رسیدند، اما کنگره‌ هرگز آن را تصویب نکرد و اوباما نیز سرنوشت آن را به رئیس‌جمهوری بعدی سپرد.

پیمان تجاری «ترانس پاسفیک» میان ۱۲ کشور، که ۴۰ درصد اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند امضا شده است. آمریکا، ژاپن، مالزی، ویتنام، سنگاپور، برونئی، استرالیا، نیوزیلند، کانادا، مکزیک، شیلی و پرو اعضای این پیمان هستند.

ترامپ در ادامه افزود: «از تیم انتقال قدرت خودم خواسته‌ام فهرستی از اقدامات را تهیه کند که ما می‌توانیم در روز نخست برای احیای قوانین و بازگرداندن شغل‌هایمان انجام دهیم».

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در زمینه قوانین مهاجرتی نیز خاطرنشان کرد، که اجازه نخواهد داد از نظام مهاجرتی ایالات متحده سوء‌استفاده شود.

خبرگزاری تسنیم