جارستان-ادای احترام ویژه رئیس جمهوری بلاروس به قرآن کریم در جریان افتتاح مسجد جامع بزرگ مینسک بازتاب زیادی در این کشور یافته است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در جریان آیین ویژه افتتاح مسجد بزرگ مینسک، کتاب آسمانی قرآن کریم را بوسه زد و به آن ادای احترام کرد. این ادای احترام با واکنش و اعتراض مسیحیان تندرو روبرو شد.

سایت روس زبان «آذری حقین» با اشاره به این اقدام لوکاشنکو نوشت: رئیس جمهوری بلاروس در پاسخ به پرسش های مطرح شده از سوی مسیحیان تندرو درباره انگیزه اش از ادای احترام به قرآن، با رد انتقادهای مطرح شده گفته است: منتقدان باید بپذیرند، مسئول اداره کشوری هستم که محل زندگی هزاران مسلمان است و مسئولیت ریاست جمهوری برای آن ها را نیز بر عهده دارم.

وی تاکید کرد: مسلمانان در بلاروس همیشه همراه دیگر شهروندان هستند و برای کشور ما مساله ساز و مشکل‌زا نبوده اند و بهترین رابطه نیز بین مسلمان ها، کاتولیک ها و ارتدوکس ها وجود دارد. براساس قوانین بلاروس حقوق برابر برای پیروان تمامی ادیان در این کشور پیش بینی شده است.

لوکاشنکو در مراسم افتتاح مسجد مینسک نیز گفت: بلاروس از قرن ها پیش به شکیبایی مذهبی و احترام متقابل پیروان ادیان و مذاهب مختلف شهرت داشته است و مسلمانان می توانند آزادانه عبادات و امور ویژه دینی و مذهبی خود را انجام دهند.
مسجد جامع مینسک نماد همگرایی بین مذاهب و مرکز عبادی مسلمانان مقیم پایتخت بلاروس و دیگر مناطق است.

اسلام در بلاروس سابقه طولانی دارد و براساس اطلاعات موجود، نخستین گروه مسلمانان را تاتارها تشکیل می‌دادند که طی قرون ۱۴-۱۶ میلادی به این کشور مهاجرت کردند که تا پیش از تشکیل اتحاد جماهیر شوروی (سال ۱۹۱۷) رو به گسترش بود.

مسلمانان در بلاروس تا پیش از جنگ های جهانی و همچنین تشکیل اتحاد جماهیر شوروی در چند شهر از جمله مینسک دارای مسجد بودند که پس از ویرانی و همچنین منع فعالیت مذهبی در نظام کمونیستی، امکان بازسازی و احیای این اماکن وجود نداشت.

سال ۱۹۹۴ با گذشت سه سال از فروپاشی شوروی نخستین کنگره مسلمانان بلاروس برگزار و جامعه مسلمانان این کشور نیز تاسیس شد.براساس آمارهای انتشار یافته مربوط به سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۲۰ هزار مسلمان در بلاروس زندگی می کنند که ۲۰ هزار نفر آنان شیعه هستند. همچنین دو هفته پیش هدایای فرهنگی و اسلامی از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماد همگرایی شیعه و سنی به این مسجد اهدا شد که زینت بخش آن شده است.

در مراسم اعطای این هدایا که شامل فرش دستباف، چند تابلو فرش قرآنی، قرآن نفیس با رحل و قلم نوری و همچنین چند دستگاه رایانه بود، مفتی مسلمانان بلاروس در دیدار سفیر جمهوری اسلامی، گسترش روابط بین مسلمانان را بسیار ارزشمند بر شمرد و تاثیر همکاری های سفارت ایران در توسعه روابط دوجانبه به ویژه توجه به امور مسلمانان را مهم خواند.

خبرگزاری مهر،