انتشار کلیپ چند ثانیه‌ای از سیلی به زنی دستفروش به دست مامور سد معبر شهرداری فومن در چند روز گذشته با واکنش گسترده‌ای همراه بوده است. دایره این واکنش‌ها در فضای واقعی از «اعلام به تعلیق درآمدن مامور خاطی از سوی شهردار فومن» تا «دیدار امام جمعه این شهر از زن دستفروش» و در فضای مجازی از «اعتراض به رفتار مامور شهرداری» تا «طراحی لوگوهای هشدار‌دهنده مبنی بر خطر وجود ماموران سد معبر» را در‌بر‌می‌گیرد.

، روزنامه اعتماد در ادامه نوشت:‌‌ «ماجرای این حادثه از کلیپی ٢۶ ثانیه‌ای شروع شده است. در ابتدای این کلیپ، زنی دستفروش که به رسم زنان گیلانی، چادری دور کمرش پیچانده دیده می‌شود که سعی دارد با وجود مخالفت مامور سد معبر و از میان چند مرد دیگر وسایل خود را از وانت شهرداری بیرون بیاورد. در حالی که همهمه در فضا پیچیده و الفاظ گاه رکیک به تدریج به درگیری فیزیکی کشیده شده، ناگهان مامور سد معبر با سیلی به گوش زن می‌زند تا ثانیه‌های پایانی کلیپ در بهت این حرکت او باقی بماند.

اکنون که چند روز از انتشار گسترده این کلیپ در فضای مجازی می‌گذرد، مشخص شده که زن دستفروش پسری ١٣ ساله دارد و به خاطر مسائلی که برای همسرش به وجود آمده، خرج خانواده‌اش را از طریق فروش سبزی و ترشی‌های ساخت خود در کنار خیابان تامین می‌کند.

او در حالی که تمایل چندانی به یادآوری روز حادثه نداشت، درباره جزییات آن به «اعتماد» گفت: «آن روز دو نفر از ماموران سد معبر شهرداری فومن از من خواستند که سبزی‌ها و ترشی هایم را جمع کنم. من هم وسایلم را کنار درختی که در پیاده‌رو بود، چیدم اما آنها چند دقیقه بعد دوباره به شکل شخصی برگشتند و شروع به فحاشی کردند و به وسایلم لگد زدند. (ظروف) ترشی‌هایم را شکستند و سبزی‌هایم را در وانت‌شان انداختند. وقتی داشتم مقاومت می‌کردم، یکی از آنها با سیلی به صورتم زد. البته مامور دیگری که در فیلم مشخص نیست به او دستور داد که مرا بزند.»

«آغاز درگیری با فحاشی مامور شهرداری» در حالی از زبان این زن بیان می‌شود که مامور خاطی نیز با انتشار کلیپ، این ادعا را در قبال زن مطرح کرده و با وجود عذرخواهی گفته است که پس از آن که زن به پدر مرحوم او فحش داده است، کنترل خود را از دست داده و به او سیلی زده است. زن دستفروش اما با رد این موضوع گفت: «من هفت سال است که در خیابان محل حادثه سبزی و ترشی می‌فروشم. من و پسرم آن روز هیچ فحشی به مامور ندادیم. این حرف‌ها دروغ است و همه‌ چیز در فیلم معلوم است. آنهایی هم که در محل بودند شهادت دادند که درگیری را خود ماموران سد معبر شروع کردند.»

او با بیان این که آن روز «شخصیتش زیر سوال رفت»، ادامه داد: «آنها من را کتک زدند و وسایلم را شکستند و با خودشان بردند. من شکایت کردم اما از نتیجه‌اش خبر ندارم. اما اینها برای من کمتر اهمیت دارد. آن روز شخصیت من با آن سیلی ضربه خورد. چند روز پیش تعدادی هنرمند آمدند خانه من، گفتند: اگر اجازه بدهید، دکانی برای شما بگیریم که بتوانید همان جا کاسبی کنید اما من قبول نکردم و گفتم که با این کارها آبروی من برنمی‌گردد.»

«سد معبر و مزاحمت برای شهروندان» موضوع دیگری است که برخی از مسئولان شهری فومن از آن به عنوان ریشه درگیری یاد کرده‌اند. این زن اما با رد آن گفت: «من کنار خیابان بساط می‌کنم و پیاده‌رو هم از آن جداست. جلوی مردم را نگرفتم و هیچ مزاحمتی هم برای آنها نداشتم.»

او همچنین بازاری که در فومن برای ساماندهی دستفروش‌ها ساخته شده را برای خود نامناسب خواند و افزود: «مسئولان بازاری درست کرده‌اند که خیلی از محل کاسبی من دور است. اگر زنی بخواهد به آنجا برود نمی‌تواند شب به راحتی برگردد و کلا نمی‌تواند کاسبی کند.»

اکنون چند روز از این حادثه می‌گذرد. زن دستفروش دوباره به همان محل رفته و فروش محصولاتش را پی گرفته است. می‌گوید: «حتی اگر من را بکشند هم جای دیگری نمی‌توانم بروم. پس از آن اتفاق، باز هم رفتم و برای چند ساعت، وسایلم را همانجا فروختم و برگشتم. پس از حادثه مریض شده‌ام و بیشتر در خانه می‌مانم اما دوباره به محل کارم برمی‌گردم. نان من آنجاست و من باید همانجا کاسبی کنم.»

شهردار فومن چه می‌گوید؟

این حادثه با واکنش مسئولان شهری فومن همراه شده است که بن‌مایه همه آنها را «عذرخواهی از زن دستفروش» شکل می‌دهد. از رییس شورای اسلامی فومن که رفتار مامور سد معبر را «زشت» توصیف و از شاکی عذرخواهی کرده بود تا امام جمعه این شهر که در خانه زن دستفروش حضور یافت. با این همه اما مهم‌ترین واکنش به «تعلیق مامور سد معبر» از سوی شهردار فومن برمی‌گردد.

هوشنگ عباسقلی‌زاده با وجود آن که دو طرف را در وقوع درگیری مقصر می‌داند، از زن دستفروش عذرخواهی می‌کند و به «اعتماد» می‌گوید: «کلیپی که منتشر شده فقط چند ثانیه آخر درگیری را نشان می‌دهد که مامور ما در آنجا به نادرست، به صورت زن دستفروش سیلی می‌زند. ما می‌پذیریم که او کار نادرستی کرده و هیچ حرفی از این بابت نداریم و از کار هم تعلیقش کرده‌ایم اما ماموریت ما قانونی بوده. ضمن این که مامور ما ٨ دقیقه قبل از آن کتک خورده و فحش‌های رکیک شنیده به حدی که به مرز انفجار رسیده است. او اول اخطار داده اما شاکی وسایلش را جمع نکرده، برای همین وقتی برگشته دوباره درگیری آغاز شده است.»

عباسقلی‌زاده با رد سابقه‌دار بودن مامور خاطی ادامه داد: «مامور ما یک کارگر رفتگر است و هیچ سابقه‌ای ندارد. اگر آن روز حوصله می‌کرد، همه‌ چیز تمام می‌شد. ما او را از کار تعلیق کرده‌ایم اما این‌ طور نیست که به راحتی اخراجش کنیم.»

شهردار فومن با رد دور بودن فاصله بازار تا محل دستفروشی شاکی، به ساماندهی ١٢٠٠ نفر از دستفروشان در این بازار اشاره کرد و افزود: «خیابانی که این زن آنجا بساط می‌کند فقط ١٠٠ متر تا بازار فاصله دارد. ما پیش از این ١٢٠٠ نفر از همین دستفروش‌ها را ساماندهی کردیم که برای انجام این کار یک میلیارد تومان هزینه شده است. متاسفانه هنوز با چند نفر از این دستفروش‌ها مشکل داریم.»

او با گلایه از انتشار گسترده کلیپ ضرب و شتم زن دستفروش در فضای مجازی، به درگیری‌های پیشین کارگرهای شهرداری با دستفروش‌ها اشاره کرد و افزود: «قبلا دستفروش‌ها با کارگرهای ما درگیر شده و آنها را چاقو زده بودند اما ما برای مصالح شهرمان، آن را رسانه‌ای نکردیم.»

عباسقلی‌زاده در واکنش به حضور دوباره زن دستفروش در محل حادثه نیز گفت: «ما برای جمع‌آوری دستفروش‌ها مصر هستیم.»