جارستان-عضو هیأت‌علمی گروه عمران دانشگاه شهید چمران اهواز گفت:‌ به ازای هر مهندس عمران باید ۵ تا ۸ تکنسین عمران وجود داشته باشد اما به نظر می‌رسد در کشور ما شرایط برعکس است و بسیاری از مهندسان عمران کارهای تکنسین‌ها را انجام می‌دهند.

دکتر حمیدرضا غفوری، درباره وضعیت رشته عمران در دانشگاه‌ها و بازار کار این رشته، اظهار کرد: از گذشته رشته عمران یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها میان فارغ‌التحصیلان رشته ریاضی‌فیزیک بوده است؛ این رشته نسبت به دیگر رشته‌های مهندسی از جامعیت بیشتری نیز برخوردار است.

وی ادامه داد:‌ فردی در این رشته فعالیت می کند بسیاری از مسائلی که در رشته‌های مهندسی نیاز است را می‌آموزد و می‌تواند از این اطلاعات در بازار کار استفاده کند؛ کار یک تحصیلکرده عمران تنها به ساختمان اختصاص ندارد.

معاون طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد:‌ در گذشته این رشته به‌عنوان راه و ساختمان شناخته می‌شد، به همین دلیل نیز هنوز برخی افراد تصور می‌کنند فعالیت فارغ‌التحصیلان این رشته تنها به فعالیت‌های عمرانی مانند ساختمان‌سازی محدود می‌شود؛ در حالی‌که فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در زمینه‌های محیط‌زیست، هواشناسی و … به فعالیت بپردازند.

غفوری افزود: در زمان جنگ تحمیلی نیاز شدیدی به عمران و توسعه ساخت‌وساز وجود داشت، به همین دلیل سیاست‌های آموزش عالی بر گسترش این رشته قرار گرفت و تمام مراکز دانشگاهی  اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی و بالاتر در این رشته کردند؛ البته این کار باعث تربیت نیروی متخصص لازم و رفع نیاز کشور شد.

وی خاطرنشان کرد: ‌اما از سوی دیگر این مسأله نادیده گرفته شد که در مقابل هر مهندس عمران باید چند تکنسین وجود داشته باشد؛ به‌طور معمول باید در برابر هر ۵ یا ۸ تکنسین یک مهندس عمران وجود داشته باشد، اما آمارها نشان می‌دهد که ظاهراً شرایط در کشور ما برعکس است و در بسیاری از موارد مهندسان عمران کارهای یک تکنسین عمران را انجام می‌دهند.

این عضو هیأت‌علمی گروه عمران دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص مشکلات فارغ‌التحصیلان رشته عمران، تصریح کرد:‌ بخشی از مشکلات فارغ‌التحصیلان این رشته با سایر رشته‌ها مشترک است. زمانی که رکود در بازار کار حاکم باشد، فارغ‌التحصیلان این رشته نیز ممکن است در پیداکردن موقعیت‌های شغلی مانند فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها با مشکل مواجه باشند.اما به‌طور خاص درباره این رشته باید گفت اغلب  فارغ‌التحصیلان این رشته ‌ها وارد فاز اجرایی می‌شوند و این مسأله با آن تصوری که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شغل‌های اداری دارند، بسیار متفاوت است. یک شعار وجود دارد که می‌گوید مهندسان عمران وارد محیط‌هایی می‌شوند که آباد نیست و پس از آبادشدن باید آنجا را ترک کنند.

وی گفت:‌ این مسأله به‌خصوص می‌تواند برای فارغ‌التحصیلان خانم آزاردهنده باشد؛ از گذشته تاکنون این رشته به‌عنوان یک رشته مردانه شناخته می‌شد و این مسأله خانم‌ها را برای پیداکردن موقعیت‌های شغلی مناسب با محدودیت‌های بیشتری مواجه می‌کند.

این عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص وضعیت گرایش‌های رشته عمران نیز اظهار داشت: مهندسی عمران جامعیتی دارد که بسیاری از رشته‌ها و گرایش‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. گرایش سازه که مربوط به بحث احداث ساختمان‌ها و سازه‌ها است، گرایش راه و ترابری برای ساخت جاده‌ها و …، گرایش آب یا سازه‌های هیدرولیکی که فارغ‌التحصیلان آن محاسبات مربوط به ساخت سازه‌های مرتبط با آب را انجام می‌دهند، از مهم‌ترین گرایش‌های این رشته است.

غفوری ادامه داد: گرایش نقشه‌برداری مربوط به ثبت و ضبط و پیاده‌سازی نقشه‌های پروژه‌های ساختمانی است و گرایش محیط‌زیست که در سال‌های اخیر به‌دلیل بروز مسائل زیست‌محیطی در ایران و دنیا بسیار پرطرفدار شده است، می‌تواند تمام جنبه‌های محیط‌زیستی را پوشش می‌دهد. در گرایش زلزله نیز دانشجویان محاسبات مربوط به ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله را می‌آموزند.

وی افزود: گرایش مهندسی رودخانه نیز مربوط به مطالعه رفتار رودخانه‌ها و چگونگی در اختیار گرفتن رودخانه‌ها و سامان‌دهی آن‌ها برای مقاصد بشری است؛ البته این فهرست را می‌توان همچنان طولانی‌تر کرد اما این گرایش‌ها از جمله گرایش‌های مختلف رشته عمران هستند که هر کدام می‌توانند در مقاطع بالاتر گرایش‌های مستقلی را تشکیل دهند.

این عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز درباره امکانات و تجهیزات دانشگاه شهید چمران در زمینه رشته عمران، تصریح کرد: ‌رشته عمران یکی از رشته‌هایی است که برای تدریس آن به تجهیزات خیلی خاص و پیچیده‌ای نیاز نیست؛ امکانات دانشگاه نیز در حد متعارف و مناسبی است. البته این امکانات می‌تواند بهتر و آزمایشگاه‌ها مجهزتر شود. در حال حاضر امکانات دانشگاه نیاز دانشجویان را برطرف می‌کند و در آن مشکلی نمی‌بینم.

  ایسنا